Dominant ve Soliter Tiroid Nodüllerinin Tanısında İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi
Fine Needle Aspiration Biopsy in the Diagnosis of Dominant and Solitary Thyroid Nodules
  1. Tez No: 666203
  2. Yazar: METİN YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN CANBEYLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mart 1991 - Mayıs 1993 tarihleri arasında SSK Yenişehir Hastanesi 2. Genel Cerrahi Servisinde klinik olarak ötiroid durumda olan, soliter ve dominant tiroid nodüllü 93 hasta prospektif olarak incelendi. Çalışmanın odak noktasını oluşturan ince iğne aspirasyon biopsisi (İİAB) ile beraber operasyon öncesi tüm hastaların T3, T4, TSH, değerleri, tiroid sintigrafisi ve rutin tetkikleri yapıldı. Çalışma grubuna alınan hastaların hepsi opere oldu. Preoperatif sitolojik tanı ile postoperatif histopatolojik sonuçları karşılaştırıldı. Yalancı negatif sonucumuz olmadı. Yalancı pozitif sonucumuz bir idi. Sensitivite oranı %100,spesifite oranı %98, genel doğruluk oranı ise %98 idi. Malignite oranı ise %3,22 idi. Bu çalışmada tiroid nodüllerinin tanısında İİAB'nin güvenilir, ucuz, kolay uygulanabilir ve komplikasyon oranı çok az olan bir tanı modülü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Between March 1991 and May 1993, ninety-three patients with solitary and dominant thyroid nodules who were clinically euthyroid in the 2nd General Surgery Service of SSK Yenişehir Hospital were prospectively studied. T3, T4, TSH, values, thyroid scintigraphy and routine examinations of all patients were performed before the operation together with fine needle aspiration biopsy (FNAB), which is the focus of the study. All of the patients included in the study group were operated. Preoperative cytological diagnosis and postoperative histopathological results were compared. We had no false negative results. Our false positive result was one. The sensitivity rate was 100%, the specificity rate was 98%, and the overall accuracy rate was 98%. Malignancy rate was 3.22%. In this study, FNAB was found to be a reliable, inexpensive, easily applicable diagnostic module with a low complication rate in the diagnosis of thyroid nodules.