Total diz protezi uygulanan hastalarda rehabilitasyonun fonksiyonel aktivite ve proprioseptif duyu üzerine etkileri
Effects of rehabilitation on functional activity and proprioceptive sense in patients with toal knee prosthesis
  1. Tez No: 115591
  2. Yazar: ZAFER ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADET OTMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Erden, Z., Total diz protezi uygulanan hastalarda rehabilitasyonun fonksiyonel aktivite ve proprioseptif duyu üzerine etkileri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2002. Osteoartritli hastalarda proprioseptif duyunun nasıl etkilendiği, Total Diz Protezi (TDP) uygulaması sonrası nasıl bir değişiklik gösterdiği ve bu duyunun geliştirilmesine yönelik eğitim programları konularında yeterli çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma osteoartrit nedeniyle TDP uygulanan hastalardaki proprioseptif duyu ve dize ait fonksiyonları opere olmayan diz ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak değerlendirmek ve bu hastalara uyguladığımız rehabilitasyon programının etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır.TDP uygulanan 21 hasta deney grubunu, aynı yaş grubundaki 20 sağlıklı olgu ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Deney grubu olgularının dize ait fonksiyonları postür analizi, kısalık testleri, kas testi, çevre ölçümü, eklem hareketi.Q açısı, ağrı, Knee Society ve AİMS testleri ile birlikte geliştirmiş olduğumuz proprioseptif duyu değerlendirme düzeneği ile incelenmiştir. Bu düzenekte olgulara farklı diz açılarında eklem pozisyon hissi ve kinestezi testleri uygulanmıştır. TDP uygulanan hastalar cerrahi sonrası proprioseptif duyu eğitimini de içeren rehabilitasyon programına alınmışlardır. Deney grubu olguları preoperatif dönem, postoperatif 1. ve 6. hafta sonunda değerlendirilmiş ve kontrol grubu olguları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamıza alınan olgularda preoperatif dönemde tespit edilen genu varum, valgum, aşırı diz fleksiyonu gibi postüral bozuklukların ve artmış Q açısı değerlerinin cerrahi ile birlikte giderildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Erden, 2., Effects of Rehabilitation on Functional Activity and Proprioceptive Sense in Patients with Total Knee Prothesis, Hacettepe University Institute of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Programme Doctoral Thesis, Ankara, 2002. Upto date there are no studies enough concerning of how proprioceptive sense is affected in patients with osteoartritis (OA), and whether its imprvement after total knee prothesis (TKP) and training programmes. This study was planned to evaluate proprioceptive sense and functions of the knee in patients with TKP compared to non operated knee and healthy control group, and examine the effects of rehabilitation programmes. Twenty one patients with TKP were established the experimental group, twenty healthy subjects with age matched group were established the control group. Functions of the knee in experimental group subjects were examined with posture analyse, flexibility tests, muscle strength test, girth measurement, joint motion, Q angle, pain, knee society and AIMS tests and with our proprioceptive sense assessment equipment. In this equipment, joint position sense and kinaesthesia tests were applied in different knee angles to the subjects. Patients with TKP were taken to the rehabilitation programmes including proprioceptive sense training post operatively. Study group subjects were evaluated in preoperative term, post operative 1. and 6. weeks and compared with control group. Preoperative postural deficiencies such as genuvarum, valgum, excessive knee flexion and increased Q angle were corrected with operation. A statistically significant improvement was achieved in tight tissues with mobilisation, muscle strength, joint motion and functional activities with a decrease in pain and oedema after rehabilitation. OA effects proprioceptive sense negatively, there were no significant improvement in 0, 30 degrees with training after TKP (p>0.05) but there was a statistically significant increase in joint position sense in 45,60,90 degrees of knee flexion angles after training.