Az gören çocuklarda iş ve uğraşı tedavisi
Occupational therapy on children with low vision
- Tez No: 115590
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Akı, E. Az gören çocuklarda iş ve uğraşı tedavisi, Hacettepe Üniversitesi İş Uğraşı Tedavisi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2002. Çalışmamızın amacı; az gören çocuklarda fiziksel ve duyu algı fonksiyonlarını değerlendirerek mevcut bozuklukların günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkilerini araştırmak ve iş uğraşı tedavi programının etkinliğini incelemektir. Çalışmaya yaşları 7-12 arasında olan 40 olgu (20 tedavi programı, 20 ev programı) alınmıştır. Ayres duyu algı bütünlüğü testleri, Bruininks-Osertsky motor yeterlilik testi, el fonksiyon testleri, okuma hızı ve günlük yaşam aktiviteleri testleri uygulanmıştır. Test sonuçları ışığında az gören çocuklara uygun iş uğraşı tedavi programı planlanmış, 3 ay süre ile, haftada 3 gün ve günde 1 saat olmak üzere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akı E. Occupational therapy on children with low vision, Hacettepe University, Occupational Therapy Program, Doctoral Thesis, Ankara, 2002. The purpose of this study is two folds. Firstly to evaluate physical and sensory-perceptual functions of children with low vision and to determine the effects that are attributable to these impairments on their daily living activities, secondly to search the efficiency of occupational therapy program. Forty subjects whose ages were between 7 and 12 years (20 cases on therapy program and 20 cases on home program ) participated in the study. Results of Ayres Sensory Integration Test, Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test, hand function tests, reading ability and daily living activities were compared. According to test scores a proper occupational therapy program was designed and applied 3 months (3 days a week and 1 hour a day).