Myofasyal ağrı sendromunda enjeksiyon, kriyoterapi, lazer ve egzersiz tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency of injection, cryotherapy, laser and exercise therapy in myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 115605
  2. Yazar: ADNAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ AKARIRMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
60 ÖZET Çalışmamızda amacımız miyofasyal ağrı sendromu tedavisinde enjeksiyon + egzersiz, kriyoterapi + egzersiz, laser + egzersiz, ve tek başına egzersizin kontrollü olarak karşılaştırmak ve hastalarda klinik iyileşmeyi incelemekti. Çalışmamızda klinik olarak miyofasyal ağrı sendromu tanısı konuları 106 hasta alındı. Hastalar rastgele yöntemle 30, 26, 25, 25 kişilik 4 gruba ayrıldı. Bütün hastalara üst, orta ve alt trapez germe ve postür egzersizleri ve eğitim ve koruma programı verildi. Birinci gruba enjeksiyon + egzersiz, ikinci gruba kriyoterapi + egzersiz, üçüncü gruba laser + egzersiz ve dörtüncü gruba yalnız egzersiz uygulandı. Tedavi yöntemleri VAS, refere ağrı, gergin bant, sıçrama belirtisi, seyirme belirtisi ve otonom disfonksiyon ile tedavi öncesi, tedavi sonrası sonrası 10'uncu ve 20'uncu günlerde değerlendirildi. Tedavi sonrasında takip parametrelerinin hepsinde tüm gruplarda istatistiksel olarak çok anlamlı bir azalma oldu. enjeksiyon ve krioterapi gruplarındaki takip parametreleri diğer gruplara göre daha hızlı düştüğünü gözlemledik.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY The aim of our controlled study was to evaluate efficacy of four different treatments and compare clinical results in Myofascial Pain Syndrome. Treatment consisted of cryotherapy and exercise, laser and exercise, injection and exercise or only exercise. We included 106 patients clinically diagnosed as myofascial pain syndrome. Patients were randomly divided into 4 treatment groups, consisting of 30, 26, 25 and 25 patients, respectively. All patients were instructed to perform stretching exercises for upper, middle and lower portion of the trapezius muscle and posture exercises. Programmes for education and protection were included for every patient. The first group was treated by injection and exercise, the second groups cryotherapy and exercise, the third group laser and exercise, the fourth group only received exercise therapy. Evaluation of different treatment methods was performed by following parameters: Visual Analogue Scale ( VAS), referred pain, taut band, jumping sign, twitch sign and autonomous dysfunction. Results were evaluated before treatment and on the 10 th and 20 th day following treatment. Following treatment there was a statistically highly significant improvement in all evaluation parameters, improvement in these parameters was observed to occur earlier in injection and cryotherapy groups as compared to th other two groups.