Miyofasiyal ağrı sendromunda enjeksiyon tedavi etkinliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 49424
  2. Yazar: HAKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. Z. REZAN YORGANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
VII. ÖZET Bu çalışma miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) tedavisinde miyofasiyal tetik noktalara kuru iğneleme veya lokal anestezik ile uygulanan enjeksiyon terapinin etkinliğini değerlendirmek için yapılmıştır. Çalışmaya alman 52 MAS'lu hasta lokal anestezik ve kuru iğnelemenin uygulandığı 26 'şar kişilik 2 alt gruba ayrılmıştır. Tedavinin takibi için enjeksiyon öncesi ve enjeksiyonu izleyen l.,2. hafta ve 1. ay sonunda miyofasiyal tetik noktalardaki basınç ağrı eşiği değerleri (algometre ile ağrıyı hissettiği basınç değeri kg olarak), doku komplians değerleri (doku kompliansmetre ile 3 kg basınç uygulanarak elde edilen penetrasyon derinliği mm olarak) ve sübjektif ağrı yoğunluğu değerleri (VAS:0-10, ağrı skoru:0-3) kaydedilmiştir. Tedavi sonrası yapılan değerlendirmelerde her iki hasta grubunda da basınç ağrı eşiği, doku kompliansı VAS ve ağrı skoru değerlerinde başlangıç değerlerine göre istatistiksel anlamlı iyilik gözlenmiştir. Kuru iğneleme ve lokal anestezik tedavi grupları arasında tedavi etkinliği açısından istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Ancak, lokal anestezik enjeksiyonu tedavi grubunda enjeksiyonu takiben çok daha az rahatsızlık hissi görüldüğünden bizim tercihimiz lokal anestezikli uygulamalardan yana olacaktır. 45
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY This study has been designed for the assesment of effectivity of injection therapy with local anesthetic and dry needling of myofascial trigger points in the treatment of myofascial pain syndrome (MPS). 52 patients with MPS has been divided in to two groups including 26 patients and one of the groups was treated with local anesthetic injection and the other with dry needling. Pressure treshold values (pressure value as a kg at which the patient feels the pressure with algometer), tissue compliance values (penetration distance as a mm that is measured by tissue compliance meter) and subjective pain density values (Visuel Anolog Scale - VAS t 0-10, pain scorei 0-3) has been recorded before injection and on first week, second week and one mounth visits for the follow-up of therapy. Statistically significant difference has been observed in the pressure treshold, tissue compliance, VAS and pain score values in each group when compared with pretreatment values. We didn't find any statistically significant difference on the treatment effectivity between the dry needling and the local anesthetic groups. But, we will prefer local anesthetic injection because of much less discomfort that is seen after this therapy. 46