Şok dalgaları ile taş kırma (ekstracorporeal shock wave lithotripsy - ESWL) işleminde ağrı ve anksiyete düzeyi üzerine müziğin etkisi
The effect of music on pain and anxiety level during ESWL
  1. Tez No: 115645
  2. Yazar: VİLDAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
vn.ı. ÖZET ÖZET Araştırma, ESWL işlemi sırasında gelişen ağrı ve anksiyeteyi azaltmada müziğin etkisinin belirenmesi amacıyla ön-son test, kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi, Üroloji A.B.D., Taş Kırma Ünitesinde 1 Aralık 2001-1 Mayıs 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemine, okur yazar olmayanan, işlem sırasında analjezik kullanmış olan, üniteye acil ve akut ağrı tanısı ile başvurmuş olanlar alınmamıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından hazırlanan“Taş Kırma İşlemi Uygulanacak Hastalar İçin Anket Formu”,“Kendini Değerlendirme Anketi”(STAI-I, Spielberger Stait- Trait Anxiety Inventory) ve“Wong-Baker Yüz İfadeleri Skalası”kullanılarak elde edilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre; müziğin ESWL işlemi sırasında bireylerin ağrı ve anksiyetelerini azaltmada etkili bir girşim olduğu bulunmuştur. Araştırma sonunda, araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda en önemli olarak; Taş Kırma Ünitelerinde, ESWL işlemi sırasında bireylerin ağrı ve anksiyetelerini azaltmak amacıyla kendi seçtikleri türde müziklerin dinletilmesi önerilmiştir. 61
Özet (Çeviri)
VH.2. SUMMARY We designed a randomized controlled study to determine the effect of music on pain and anxiety level during ESWL. The research was performed in ESWL Unit in Urology Department of Gülhane Military Medical Academy between December 1, 2001- May 1, 2002. ESWL patients were received to the study as a voluntary basis. Illeterate patients, the patient on analgesic medications and the patients with acute pain were excluded from the study. Data were obtained through a Questionnare for Patients of ESWL designed by the researcher, STAI-I (Spielberger Stait-Trait Anxiety Inventory-I) and Wong-Baker Faces Scale. According to the statistical analysis of the data, the patients had lower post-test average scores of anxiety and pain in the study group. The results indicated that music is an effective tool for reducing pain and anxiety during ESWL. In conclusion, we suggest listening to music during ESWL to decrase pain and anxiety level of the patients. The type of the music should be determined by the patients themselves. 62