Osmangazi Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu öğrencilerinin stresle başa çıkma ve genel sağlık durumlarının incelenmesi
Perceived general of physiological and psychological health; the study of ways of coping with stress of baccalaureate health school students
- Tez No: 115652
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BESTİ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK YÜKSEK OKULU ÖĞRENCİLERİNİN STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI VE GENEL SAĞLIK DURUMLARININ İNCELENMESİ DİLRUBA BİNBOĞA Bu araştırma Osmangazi Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin stresle başa çıkma yolları ve genel sağlık durumlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2001-2002 öğretim yılında öğrenim gören 250 Sağlık Yüksekokulu öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak sosyo demografik özellikleri içeren anket formu, stresle başa çıkma yolları ölçeği (SBYÖ)ve genel sağlık anketi (GSA ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, t-testi, tek yönlü varyans, korelasyon analizi ve tukey kullanılmıştır. Araştırmanın kapsamına alınan öğrencilerin psikiyatrik hastalık görülme olasılığının yüksek olduğu, ve üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin Genel Sağlık Anketi puan (GSA) ortalamalarının birinci sınıf öğrencilerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin aile tipi, ekonomik durum, mezun olduğu orta öğretim kurumu, şu an yaşadıkları yere göre, Genel Sağlık Anketi puanları ve kullandıktan başa çıkma yolları alt ölçekleri puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bölüme istemeyerek gelen öğrencilerin genel sağlık puanı isteyerek gelen öğrencilerden yüksek bulunmuştur. Sosyal destek arama üçüncü sınıf öğrencilerinde dördüncü sınıf öğrencilerinden yüksek; iyimser yaklaşım ise üçüncü sınıf öğrencilerinde birinci sınıftan yüksek bulunmuştur. Sağlık Yüksek Okulu öğrencilerinin kendine güvenli yaklaşım ve iyimser yaklaşım puanları ile Genel Sağlı Anketi puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Stres, Başa çıkma, Hemşirelik Öğrencileri, Hemşirelik Eğitimi, Sağlık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERCEIVED GENERAL OF PHYSIOLOGICAL AND PSYCHOLOGICAL HEALTH;THE STUDY OF WAYS OF COPING WİTH STRESS OF BACCALAUREATE HEALTH SCHOOL STUDENTS DİLRUBA BİNBO?A This research was done to define line state of General Health Questionnaire and ways of coping with stress at Osmangazi University School of Health The samples for the research were 250 Baccalaureate Nursing Students at Osmangazi University As a means of data collection, a questionnaire that had socio -demographic characters, General of Physiological and Psychological Health and the Scale of The Ways to Coping With Stress. The data collection tools were administered to each baccalaureate nursing student. For evaluation, one way variance analysis, t-test and correlation analysis techniques were used. The Baccalaureate Nursing Students at Osmangazi University in the research were found to have the disease of pschicratic and the mean score for all third and fourth class students with GHQ was higher than the mean score all first class students.this was found to be significant. The between difference students in who had the famly type, now live place, to be graduate school type, economic condition and the mean score GHQ and the ways of coping score, and this wasn't found to be significant. The between difference students in who had because of choice school, and the ways of coping score, and this wasn't found to be significant, The between students in who had because of choice school, and the mean score GHQ, and this was found to be significant. The difference between the mean score of first class - students in who had adopted an optimistic approaches were lower than the mean score of third class -students who had adopted an optimistic approaches, and this was found to be significant. iu^ijThe difference between the mean score of fourth class - students in who had social support seeking approaches were lower than the mean score of third class -students who had social support seeking approaches, and this was found to be significant. All baccalaurearte students of health school, the positive relationship between the GHQ score of students adopted an optimistic approaches and self- confidence, was also found significant. Key Word : Stress.Coping, Nursing Students.Nursing Education, Health