Hemşirelik bölümü öğrencilerinin ekip çalışmasına yönelik tutumları: Sinop örneği
Ttitudes of nursing students together teamwork: Example of Sinop
- Tez No: 742184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KIRIMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Yapılacak olan çalışmada meslek hayatlarında hastayla en uzun süreli vakti paylaşacak olan hemşire adaylarından; Sinop Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğrencilerine; Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği uygulanarak ekip çalışması tutumlarını değerlendirmek, araştırmanın bulgularına göre hemşirelik eğitimine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada veri toplama aracı olarak soru kağıdı ve Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler öncelikle sayısal değerler atanarak kodlanarak Sosyal Bilimler İçin İstatiksel Programı (Statistical Program for Social Sciences- SPSS 20.0) ile bilgisayar ortamına aktarılmış, değişkenler yeniden kodlanmış, %95 güven düzeyi ile çalışılmış, betimsel analizler (yüzde, ortalama, standart sapma) yapılmıştır. Normal dağılım göstermediği için verilerin analizinde non-parametrik/testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In the study to be done, among the nurse candidates who will share the longest time with the patient in their professional life; To Sinop University Health School Nursing Department Students; It is aimed to evaluate teamwork attitudes and to contribute to nursing education according to the findings of the research by applying the Teamwork Attitudes Scale, of which validity and reliability studies have been conducted in Turkey. Method: Question paper and Teamwork Attitudes Scale were used as data collection tools in the research. The data obtained were first coded by assigning numerical values and transferred to the computer environment with the Statistical Program for the Social Sciences (SPSS 20.0), the variables were recoded, studied with 95% confidence level, descriptive analyzes (percent, mean, standard deviation) has been made. Since it did not show normal distribution, non-parametric/tests were performed in the analysis of the data.