Alt batın cerrahisi olgularında genel anestezi ile genel+epidural anestezilerinin plazma sitokinleri ve kortizol seviyelerine etkisi
- Tez No: 115753
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
1. ÖZET Anestezi, cerrahi girişim, sıvı-elektrolit değişiklikleri, hemoraji, hipoksi ve ağrı gibi faktörler vücut için stres yaratıcı nitelikte olup, nöro-immüno-endokrin sistemlerinden değişik yanıtların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Anestezi uygulaması sırasında ve postoperatif dönemde hemodinamik stabilitenin korunabilmesi, endokrin, metabolik ve immünolojik yanıtların önlenmesi gerekmektedir. Düşük doz ilaç kullanımı ile yan etkilerinden kaçınılabilmesi de temel beklentidir. Çalışmamızda anestezi yönteminin endokrin ve immünolojik yanıtlar üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. F.Ü. Tıp Fakültesi Etik Kurul Başkanlığından izin alındıktan sonra, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda elektif total abdominal histerektomi yapılacak olan 30 olgu çalışmaya alındı. ASA I-II grubundan, 38-55yaş arası olan olgular randomize olarak 15 'er kişilik iki gruba ayrıldı. Gruplardan birincisine sadece genel anestezi (Grup G) ve ikincisine ise genel+epidural anestezi (Grup E) uygulandı. Anestezi öncesinde, cilt insizyonundan 5 dak. sonra, anestezi başlangıcından 2 saat sonra ve 24 saat sonra olmak üzere 4 defa venöz kan örnekleri alındı. Bu örneklerden IL-lp\ EL-4, IL-6 TNF-a ve kortizol ölçümü yapıldı. İstatistiksel yöntem olarak, gruplar arası değerlendirme için Mann Withney-U testi kullanıldı. Olgular cins, yaş, ağırlık, kan basıncı, kalp hızı, oksijen saturasyonu ile cerrahi müdahalenin süresi, tipi ve intraoperatif verilen sıvı miktarı yönünden her iki grup arasındaki karşılaştırmada istatistiksel bir fark bulunmadı (p>0,05). Cerrahi müdahalenin 2. saat kortizol değerinde ve IL-6'nın 2. ve 24.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Anesthesia, surgery, fluid-electrolyte alterations, hemorrhage, hypoxia and pain are the factors that produce stress for the body and causes different responses from the neuro-immuno-endocrine systems. During anesthesia management and at post-operative period it is necessary to prevent endocrine, metabolic and immunologic responses and also to protect hemodynamic stability. It is also a principal expectation to avoid side effects of drugs by using low doses. Our study aimed to search the effects of anesthesia method on endocrine and immunologic responses. After getting approval from F.U. Faculty of Medicine ethic commity, 30 patients undergoing total abdominal hysterectomy were inserted to study. Patients aged between 38-55 years from ASA status I-II were randomly divided into two groups. Group G received only general anesthesia and group E received general+epidural anesthesia. Four venous blood samples were taken (before anesthesia, 5 minutes after skin incision, 2 and 24 hours after beginning of anesthesia) for the assessment of IL-ip, IL-4, IL-6, TNF-a and Cortisol levels. Groups were statistically evaluated with Mann Withney-U test under SPSS software. No significant difference was observed between two groups for sex, age, weight, heart rate, blood pressure, oxygen saturation and duration of surgery (p>0,05).