SIRS, sepsis, ağır sepsis ve septik şok olgularında prokalsitoninin tanısal değeri
  1. Tez No: 115754
  2. Yazar: CANAN BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Çalışmamızda, sistemik enflamatuvar yanıt sendromu belirtileri veren yoğun bakım hastalarında olası enfeksiyonun erken tanısını sağlayan PCT incelenmiş ve CRP, IL-2, IL- 6, IL-8 ve TNF-a ile karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmaya yoğun bakıma kabul edilen 33 hasta alınmış ve ACCP/SCCM konsensüs ölçütlerine göre SIRS, sepsis, ağır sepsis ve septik şok tanılan alan hastalar dört gruba ayrılarak incelenmiştir. Hastalardan yatışlarının ilk günü, ikinci gününde, çıkış ya da ölüm tarihlerinde plazma PCT, CRP, EL-2, IL-6, IL-8 ve TNF-a değerlerine bakılmak üzere kan örnekleri alınmış ve sınıflamaları aynı anda yapılmıştır. Ayrıca yoğun bakım hastalarımızda rutin takipte kullanılan tam kan sayımı, biyokimyasal tetkikler, PT, aPTT, tam idrar tetkiki ve kan gazı değerleri de çalışma günlerinde kaydedilmiştir. Elektrokardiyografi, santral venöz basınç ve periferik oksijen satürasyonu monitorizasyonu rutin olarak uygulanmıştır. Sistemik enflamatuvar yanıt sendromu grubu ile sepsis grubu arasında kalp hızı, solunum sayısı ve vücut ısı değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunamamış, kan basıncında klinik durumun şiddetinin artmasına paralel olarak anlamlı düşüşler izlenmiştir. Lökosit, trombosit ve PT değerlerinde SIRS ve sepsis arasında anlamlı fark bulunmuş, sepsis ve septik şokta anlamlı değerlerde düşüş gösteren trombosit değerleri Na+, K+, Ca**, BUN, kreatinin ve SGOT gruplar arası karşılaştırmada anlamlı farklılıklar göstermişlerdir. Prokalsitonin, IL-2, IL-8 değerleri klinik durumun şiddeti arttıkça daha yüksek olarak saptanmıştır. Sistemik enflamatuvar yanıt sendromu vakalarında enfeksiyonu belirlemede PCT, CRP, IL-2, IL-6, IL-8 ve TNF-a'ya göre daha yüksek bir duyarlılık ve özgüllük göstermiştir. Sonuç olarak PCT'nin, CRP, IL-2, IL-6, IL-8 ve TNF-a' gre sistemik enflamasyonu olan hastalarda enfeksiyonu göstermede duyarlı bir parametre olabileceği ve sepsisin erken tanısında umut vaat ettiği kanısına varılmıştır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Procalcitonin which was a reliable marker in the early diagnosis of infection had been investigated in a group of patients who had the signs of systemic inflammatory response syndrome (SIRS) and treated in a critical care unit in our study. Thirty three patients included to the study. Patients divided in to the four groups diagnosed as systemic inflammatory response syndrome, sepsis, serious sepsis and septic shock according to ACCP/SCCM consensus criteria. Blood samples were taken at the first and second day of hospitalization, at dismission or at the day of death; all classifications were made at the same time. Besides this, complete blood count, total urine examination, biochemistry study, coagulation tests, blood gas tests, central venous pressure measurements, peripheral oxygen saturation values were also recorded synchronously. There were no statistically significant difference in between SIRS and sepsis groups when compared with heart rate, respiratory rate, body temperature values. It was determined a significant decrease in blood pressure values correlated with the severity of clinical findings. The difference in leukocyte, trombocyt and protrombin time, blood sodium, potassium, calcium, blood urea nitrogen, creatinin, SGOT values were statistically significant in SIRS and sepsis groups when compared with other groups. The increase in PCT, IL-2 and IL-8 values showed parallelism with the severity of the clinical condition of the patient. PCT showed a highest sensitivity and specifity in diagnosing the infection in SIRS group when compared CRP, IL-2, IL-8, TNF-a. As a result, it was concluded that PCT is a sensitive promising parameter in the diagnosis of infection in a group of patients who has systemic inflammatory response syndrome signs. 57