Diyabetik ayağa bağlı sepsis, ağır sepsis, septik şok tanısı alan hastalarda SIRS, qSOFA, SOFA, IWGDF skorlamalarının prognozu öngörü değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of prognosis prediction values of SIRS, qSOFA, SOFA, IWGDF scoring in patients with diabetic foot- connected sepsis, severe sepsis and septic shock diagnosis
  1. Tez No: 680563
  2. Yazar: TALHA TATLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK EREN ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Diyabetik ayak enfeksiyonuna bağlı sepsis, ağır sepsis, septik şok tanısı alan hastalarda SIRS, qSOFA, SOFA, IWGDF skorlamalarının amputasyon riskini ve klinik sonlanımını öngörü değerlerini belirleyerek hangi sınıflamanın daha iyi öngörü gücüne sahip olduğunu bulmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız Ocak 2017-Aralık 2019 tarihleri arasında diyabetik ayak enfeksiyonu nedeniyle yara bakım ünitesinde yatmış olan 18 yaş üstü toplam 207 hasta ile retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların dosyalarından SIRS, qSOFA, SOFA, IWGDF skorları hesaplanmıştır. Çalışmaya alınan hastaların demografik bilgileri, geçmiş öyküsü, vital bulguları, fizik muayene bulguları, laboratuar bilgileri, tedavi stratejisi, tedavi süreci, klinik sonlanımının nasıl olduğu kaydedilerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 157'si (%75,85) erkek, 50'si (%24,15) kadın toplam 207 hasta dahil edilmiştir. Klinik sonlanımı tahmin etmede qSOFA, IWGDF, SOFA skorları; amputasyon riskini tahmin etmede ise qSOFA ve SIRS skorları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. qSOFA skorunun diğer skorlama sistemleri karşılaştırıldığında en optimal değerde olduğu saptanmıştır. ROC (Receiver operating characteristic Curve) analizinde qSOFA skorunun klinik sonlanımı tahmin etmedeki kestirim değeri 1 (sensitive %87.50, spesifite %90.45) ve amputasyon durumunu tahmin etmedeki kestirim değeri 0 (sensitive %58.77, spesifite %69.89) olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Literatürde skorlama sistemlerinin mortaliteyi ve ampütasyon riskini öngörmedeki spesifite ve sensitivite değerlerinin birbirinden farklı olduğunu gördük. Çalışmamızın sonuçlarına göre qSOFA skorunun klinik sonlanımı belirlemede kullanılabileceğini ve literatüre katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Daha net bilgiler elde edilmesi için çok merkezli çalışmalar yapılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to find out which classification has better predictive power by determining the amputation risk and clinical outcome predictive values of SIRS, qSOFA, SOFA and IWGDF scores in patients diagnosed with sepsis, severe sepsis and septic shock due to diabetic foot infection. Materials and Methods: The present study is a retrospective study that included a total of 207 patients who were over the age of 18 and hospitalized in the wound care unit due to diabetic foot infection between January 2017 and December 2019. The patients' SIRS, qSOFA, SOFA and IWGDF scores were calculated from their files. Their demographic information, previous history, vital signs, physical examination findings, laboratory information, treatment strategy, treatment process and clinical outcomes were recorded and subjected to an evaluation. Results: A total of 207 patients, 157 (75.85%) male, 50 (24.15%) female, were included in our study. We found qSOFA, IWGDF and SOFA scores to be statistically significant in predicting the clinical outcome and qSOFA and SIRS scores in predicting the risk of amputation. It was determined that qSOFA scores were the most optimal compared with other scoring systems. ROC (Receiver operating characteristic Curve) analysis revealed that the predictive value of qSOFA score was one (sensitivity 87.50%, specificity 90.45%) in predicting the clinical outcome and zero (sensitivity 58.77%, specificity 69.89%) in predicting the amputation status. Conclusion: We have noticed that the specificity and sensitivity values of scoring systems in predicting mortality and amputation risk are different from each other. The results of our study have led us to conclude that the qSOFA score can be used in determining the clinical outcome and will contribute to the literature. We think that multicenter studies are necessary to obtain clearer information.