Ankara Polis Koleji 3. Sınıf öğrencilerinin sağlık konusunda bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of the knowledge level of the 3rd class students on health subject at Ankara Police College
- Tez No: 115913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKAT BAHAR ÖZVARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
II ÖZET Bu araştırma, sağlık bilgi düzeyini saptamak için oluşturulan bir ölçme aracım geliştirerek, Ankara Polis Koleji 3. sınıf öğrencilerinin sağlık bilgi düzeylerinin ölçülmesi ve sağlık bilgi düzeylerine etki eden bazı faktörlerin saptanması amacıyla yapılmıştır. Sağlık bilgi düzeyini ölçmek için oluşturulan test, Ankara Polis Koleji ile aynı müfredatı izleyen 2 okulda, 300 lise son sınıf öğrencisinde uygulanan deneme testinin madde analizi sonucunda hazırlanmıştır. Öğrencilerin bazı sosyo-demografik özelliklerinin belirlendiği tanımlayıcı formla birlikte geliştirilen test Ankara Polis Koleji 3. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Sağlık bilgi puan ortalaması 55,21 olan öğrencilerin bilgileri orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study was carried out to examine both the health knowledge levels of Ankara Police College 3rd class students and the factors affecting this level by producing a statistical measurement system for health knowledge level. The test formed to measure the health knowledge level was produced as a result of item analysis of the preliminary test administered in 300 3rd class students of two different high schools which inplemented the same curriculum with Ankara Police College. The test advanced with the defining form that was determined by the social- demographic characteristics of the students was administered the 3rd class students of Ankara Police College. The students knowledge who had the mean health information score as 55,21 was in medium level.