Spring jet apereyi yardımı ile yapılan üst çene genişletmesinin dentofasiyal yapılara etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of spring jet expansion appliance on dentofacial structures
- Tez No: 115939
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ SAĞDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Pek çok yolla gerçekleştirilebilen maksiller ekspansiyon, maksillanın transversal uyumsuzluklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Quad-Helix apareyi ve yeni tanıtılan Spring Jet apareyi de bu tekniklerden ikisini oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı bu apareylerin dentofasiyal yapılar üzerine oluşturdukları etkileri üç boyutlu olarak incelemektir. Tedavi grubu çift taraflı posterior çapraz kapanışa sahip erken daimi dentisyondaki 22 vakadan (14 kız, 8 erkek) oluşmaktadır. Örneklemler 11 'er kişilik iki gruba ayrılarak Spring Jet ve Quad-Helix apareyleri uygulanmıştır. Spring Jet ekspansiyon grubunun yaş ortalaması 12.7 yıl, Quad-Helix ekspansiyon grubunun yaş ortalaması ise 12.5 yıldır. Ortalama ekspansiyon periyodu Spring Jet ve Quad-Helix aparey grupları için sırasıyla 3.5 ay ve 4.5 ay olarak gerçekleşmiştir. Aktif ekspansiyon fazı öncesi ve sonrasında vakalardan lateral ve frontal sefalogramlar, dental modeller ve standart fotoğraf kayıtlan alınmıştır. Sonuçların grup içi önemini belirlemek amacıyla paired-t testi kullanılırken, gruplar arası farkların önemi student-t testi ile değerlendirilmiştir. Apareyler, yeterli ekspansiyon sağlandıktan sonra retansiyon amacıyla 2 ay pasif pozisyonda ağızda bırakılmıştır. Daha sonra edgewise mekanikleri ile tedaviye devam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Maxillary expansion is commonly used in transversal discrepancies of the maxilla and, can be done in several of sorts. Quad-helix and, the newly introduced spring jet appliances are two of the maxillary expansion techniques. The purpose of this study was the three-dimensional evaluation of the effects of these appliances on dentofacial structures. The treatment group was consisted of 22 patients (14 females and 8 males) in early permanent dentition with bilateral posterior cross-bite. The sample was divided into 2 groups and, the maxillary expansion of the 1 1 patients was carried out with quad-helix, while the spring jet appliance was used in the other group. The mean age was 12.5 years in quad-helix group and, 12. 7 years in the spring jet group. The average expansion periods were 4.5 and 3.5 months in the quad-helix and, the spring jet groups, respectively. Lateral and frontal cephalograms, study models and, standard photographs were taken before and, after the active expansion phase. Paired t test was used to determine the significance of the results within the groups and, the differences between the groups were evaluated with Student t test. The appliances were maintained in their expanded but, passive positions for a 2-month retention period and, the treatment was carried out with edgewise mechanics.