Üç farklı post sisteminin (flexi-post, cosmopost, FRC postec) ağız içinde oluşabilecek kuvvetlere karşı dayancının in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of resistance of three different post systems under the intraoral forces
  1. Tez No: 115943
  2. Yazar: MUSTAFA KOCACIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN KOCABALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
-74- ÖZET Tek köklü, tek kanallı ve kanal tedavisi uygulanmış dişlerde aşın madde kaybı nedeniyle yapısı zayıflayan dentinin fonksiyonel kuvvetlere karşı yeterli dayanıklılık gösterebilmesi için seçilecek uygun bir post sistemiyle en fazla retansiyon ve rezistans sağlamaya çalışılmalıdır. Bu çalışmada amaç diş köklerine yerleştirilen seçilmiş üç çeşit postun ağız içinde oluşabilecek makaslama kuvvetlerine karşı kırılma dayançlarının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda yeni çekilmiş 45 adet üst-kanin ve santral diş kullanılmıştır. Dişlerin kron bölümü mine-sement birleşiminin 1mm üzerinden kesilerek uzaklaştırılmıştır. Kök kanalları lateral kondensasyon tekniği ile guta perka ve AH-26 kanal dolgu maddeleri kullanılarak doldurulmuştur. Çalışmada Flexi-Post, Cosmopost ve FRC Postec post sistemlerinden 15 er adet örnek kendi drilleri kullanılarak dişlerde açılmış yuvalarına yerleştirmek suretiyle hazırlandı. Postların yapıştırılmasında dual cure kompozit bir siman olan Variolink II low viskozite kullanıldı. Hazırlanan örnekler akrilik rezin kullanılarak çelik manşet içine alındı. Postların üzerine standardize edilmiş Coradent core materyali uyglandıktan sonra manşetler 45 derece açıyla Lloyd test cihazına bağlandı, örneklere test cihazında 1 mm/dakika hızla kuvvet uygulandı. Uygulanan makaslamada kırılma testi sonucunda her örnek için kırılma kuvveti değerleri kaydedilerek istatistiksel değerlendirme yapıldı. En fazla dayancı Flexi-Post gösterdi. İkinci derecede dayancı FRC Postec gösterirken en az dayancı da Cosmopost gösterdi. Ancak yapılan değerlendirmede her üç-75- post sisteminin de ağızda oluşabilecek kuvvetlere karşı yeterli dayancı gösterebileceği ve klinik olarak da kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
-76- SUMMARY Endodontically weakened and treated teeth have to be restored by post and core systems. In order to supply the resistance and retention posts should be used. The posts metal, fiber, ceramic or restorative materials placed in the radicular portion of the tooth. The main purpose of this study is to evaluate the shear rupture resistance of the chosen three kinds of posts placed in the tooth roots, against forces that could occur in the replicated mouth. Freshly extracted 45 tooth which were maxillary canin and maxillary central have been used. The channel portion of the tooth was removed at the 1mm over the enamel cement junction. After conventional debridement mechanical preparation and root canal preparation procedures were carried out in all specimens. The canals were obturated with a lateral condensation technique using AH-26 sealer. In the study, 15 specimens from the each post systems of the Flexi-Post, the Cosmopost and the FRC Postec have been placed in the sockets opened down trough the tooth by use of particular drill for each system. While cementing a dual cured composite cement (Variolink II low viscosity) has been used. Prepared specimens have been put in steel hose by using acrylic resin. Standardized core material (coradent) were applied to the top of posts and steel hoses have been fixed to lloyd test instrument with an angle of 45 degree. A force with a speed of 1 millimetre per minute has been applied to the specimens. Compression shear rupture values were recorded and One Way ANOVA and Kruskall-Wallis variance analysis were applied for statistical evaluation.-77- Highest values were obtained in Flexi-Post group. FRC Postec was the second, the least has been shown by the Cosmopost. However, all the systems provided adequate resistance against forces that could occur in the mouth.