Smear tabaakası varlığında ve yokluğunda değişik simanlarla uygulanan prefabrik kök kanalı postlarının tutuculuklarının incelenmesi
The retentive properties of prefabricated root canal posts with different cements in the presence and absence of smear layer
- Tez No: 115973
- Danışmanlar: PROF.DR. FEYZİ BATUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2116
Özet
97 8. ÖZET Bu çalışmanın amacı, kök kanallarına smear tabakası varlığında ve yokluğunda çinkofosfat simanı,“Flexi-Flow Natural”simanı ve“Prime & Bond NT”adezivi +“Flexi-Flow Natural”simanı ile birlikte uygulanan“Flexi-Post”ların tutuculuklarının birbileriyle karşılaştırılarak incelenmesidir. Çalışmada 100 adet çekilmiş kesici ve kanin insan dişi kullanılmıştır. Dişler 15'er adetlik 6 deney grubuna ve 1 0 adetlik bir kontrol grubuna ayrılmıştır. 1. grupta,“Flexi- Posf'lar kök kanallarına smear tabakası varlığında, çinkofosfat (1.1), ”Flexi-Flow Natural“ (1.2) ve ”Prime & Bond NT“ adezivi + ”Flexi-Flow Natural“ simanı (1.3) ile uygulanmıştır. 2. grupta ise postlar kök kanallarına smear tabakası kaldırılarak, çinkofosfat (2.1), ”Flexi-Flow Natural“ (2.2) ve ”Prime & Bond NT“ adezivi + ”Flexi- Flow Natural“ simanı (2.3) ile uygulanmıştır. 3. grupta (kontrol grubunda) ”Flexi- Posf'lar kök kanallarına smear tabakası kaldırılmadan ve herhangibir siman kullanılmaksızın uygulanmıştır. Postların tutuculuktan, hazırlanan bir düzenek yardımı ile 'İnstron cihazı'nda test edilmiş ve kopmanın meydana geldiği değerler ölçülerek istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.“Flexi-Post”lann, smear tabakası kaldırılarak uygulandığı gruplar, smear tabakası kaldırılmadan uygulandığı gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla tutucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
99 8. SUMMARY This study aims at undertaking a comparative analysis of the retentive properties of“Flexi-Posts”, which are applied with zinc phosphate cement,“Flexi-Flow Natural”cement and“Prime & Bond NT”adhesive +“Flexi-Flow Natural”cement, on root channels that bear a smear layer, and on those that do not. on root channels in both the presence and absence of a smear layer. 100 extracted, single-rooted human incisors and canins have been used for the study. These 100 have been separated into 6 experiment groups of 15 teeth each, and one control group of 10. In the first group, the“Flexi-Posts”have been applied with zinc phosphate (1.1),“Flexi-Flow Natural”(1.2) and“Prime & Bond NT”adhesive +“Flexi-Flow Natural”cement (1.3), on root channels in the presence of a smear layer. As for the second group, the posts have been applied with zinc phosphate (2.1),“Flexi- Flow Natural”(2.2) and“Prime & Bond NT”adhesive +“Flexi-Flow Natural”cement (2.3), on root channels after having removed the smear layer. In the third group (the control group),“Flexi-Posts”have been applied on root channels without removing the smear layer, and using no cement at all. The retentive properties of the posts has been tested the Tnstron test machine' with the help of a pre-prepared set-up, and the values at which detachment occurs have been measured and evaluated by way of using statistical methods. The retentive properties of the groups, in which the“Flexi-Posts”have been applied after having removed the smear layer, has been found to be superior - to a statistically meaningful degree - to those in which the smear layer has not been removed.