Dental implantlara sahip total dişsiz hastalarda implant çevresindeki subgingival mikroflorada periodontopatojenlerin varlığının ve kaynağının araştırılması
The investigation of periodontopathogens and their origin in peri-implant subgingival microflora of edentulous patients
- Tez No: 115974
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Peri-implantitisle periodontitisin patogenezleri arasındaki benzerlik ve primer etyolojik faktörün bakteri olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Bazı araştırıcılar kısmi dişsiz hastalardaki implantlardaki mikrobiyal kolonizasyonun kaynağını ağızdaki doğal dişler olarak ileri sürseler de peri-implantitis' e yol açan bakteriyel kontaminasyonun sebebi veya sebepleri çok açık değildir. Bu çalışmanın amacı, implant çevresinde yeni oluşan bakteri kolonizasyonunu kaynağının tükürük olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışmada implant yerleştirilen total dişsiz hastalardan implant yerleştirilmeden önce bir defa, implant ve protetik başlıklar yerleştirildikten sonra 1., 3., 6. ve 12. ayda olmak üzere 4 kere tükürük örnekleri alındı, implant yerleştirildikten sonraki dönemde tükürük örneklerine ek olarak yine aynı zaman aralıklarıyla herbir peri-implant sulkusun en derin bölgelerinden steril paperpointlerle örnekler alınarak kültüre edildi. Örneklemeler esnasında peri-implant sulkus derinliği, dişeti çekilmesi, klinik ataşman düzeyi, sondalamada kanama ve plak indeksi gibi klinik parametreler kaydedildi. 1. ve 12. aylar arasında dişeti çekilmesi, plak indeksi ve sulkus kanama indeks değerlerinde artış gözlendi. Peri-implant sulkus derinliğinde ve klinik ataşman düzeyinde bir farklılık gözlenmedi. Peri-implant sulkustaki fakültatif ve zorunlu anaerop bakteri sayısında bir artış gözlendi. Tükürükteki anaerop bakteri sayısında az miktarda artış görülmesine rağmen hasta birim olarak alındığında peri-implant sulkus ve tükürükteki bakteri sayısındaki değişim biribirlerine paralellik gösteriyordu. Bu çalışmanın sınırları içinde tükürük ve peri-implant sulkus florası arasında anlamlı bir benzerlik bulunamamasına rağmen peri-implant sulkusta tükürükte de gözlemlenen patojen bakterilerin bulunmuştur. Peri-implant sulkus içi mikrofloranın oluşumu konusunda kesin bilgi için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır. 80
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) THE INVESTIGATION OF PERIODONTOPATHOGENS AND THEIR ORIGIN IN PERI-IMPLANT SUBGINGIVAL MICROFLORA OF EDENTULOUS PATIENTS The similarity between the pathogenesis of periodontitis and peri- implantitis has been clinically proven with bacteria being the primary etiological factor. Although some research groups have reported existing teeth as the primary source in partially edentulous patients, the cause of bacterial contamination for peri-implantitis is still unclear. The purpose of this study is to determine whether the saliva can be a source of bacterial colonization within the newly formed peri-implant crevice (PIC) following 2-stage implant surgery. Total edentulous patients treated with implant supported dentures were included into this study. The characteristics of salivary flora were studied in unstimulated saliva samples obtained prior and following to first and second stage surgeries, respectively. PIC fluid samples were collected at 1st, 3rd, 6th and 12th month following the placement of implant abutments by using sterile paper points and anaeropic culturing were performed. Clinical parameters like probing depths, gingival recession, clinical attachment loss, bleeding on probing and plaque indexes were recorded initially and at each recall appointment. During the healing period of 1 to 12th months, we observed an increase in gingival recession, sulcus bleeding index and plaque index, a decrease in attached mucosa around dental implants. It was impossible to detect any difference in probing depth and clinical attachment level. Amount of facultative and obligatory anaeropic bacteria in PIC had increased. A trend towards an increase in saliva had been also observed. 81Within the limits of this study, we conclude that although there is no statistically significant similarity between salivary and PIC fluid flora, colonization of similar periodontal pathogens can be detected at PIC and saliva. Further studies are needed to question the possible bacterial sources of PIC microflora. 82