Determination of airborne lead contamination in Cichorium intybus L. by flame atomic absorption spectrophotometry
Alevli atomik absorpsiyon spektrofotometrisi ile Cichorium intybus L. bitkisinde havasal kaynaklı kurşun kirliliği analizi
  1. Tez No: 116087
  2. Yazar: DİLMAÇ YAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GÜRAY, PROF. DR. ZEKİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çevresel kurşunun en önemli kaynağı kurşunlu benzinin yanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Egzoz gazı olarak kurşun toprağa düştüğünde ana besin kaynağımız olan bitkileri, toprağı ve suyu da kirletmektedir. Kurşun kirliliğinden nasibini almış bitkilerin yenilmesi kurşunun insan vücuduna geçmesi demek olup bitkilerdeki kurşun düzeylerinin araştırılması insan sağlığı açısından da önem taşımaktadır. Kurşun, düşük dozlarda bile akut ve kronik etkiler doğuran zehirli bir elementtir. Bu çalışmada, satış pazarı olmamasına rağmen Türk insanı tarafından direk yol kenarlarından toplanıp salata ya da sebze olarak tüketilen, genelde yol kenarlarında yetişen Cichorium Intybus L. (Yabani Hindiba) bitkisinde kurşun miktarları Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrofotometri yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizden önce Standart Katma metodu uygulanmış, engelleyici tuz etkileri incelenmiştir. Yöntemin doğruluğu % 98.46 olarak bulunmuş, tekrarlanabilirliği ise % 0.55 Nispi Standart Sapma ile verilmiştir. Bitki örnekleri trafiğe yakın ve uzak olarak belirlenen iki ayrı bölgeden toplanmış,trafiğin yoğun olduğu bölgede ortalama kurşun konsantrasyonu 8.30 ± 2.80 mg/L bulunurken, trafiğe uzak olan bölgede ortalama kurşun konsantrasyonu 9.76 ± 6.01mg/L olarak ortaya çıkmıştır. Yöntemin duyarlılığı 0.239 ug/L, tayin limiti 0.04 mg/L (N=30, k=3) olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak her iki bölgeden alman bitkilerdeki kurşun konsantrasyonları fazlasıyla yüksek çıkmıştır. Trafikten uzakta bile yetişse havadaki kurşun miktarının bitkileri de kirlettiği ve dolaylı olarak bu bitkilerin tüketiminin insan sağlığım etkileyeceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Major source of environmental lead is combustion of leaded gasoline. After emission as exhaust, lead in the air falls back to earth and contaminates soil and plants. Lead is a very toxic element causing variety of acute to chronic effects even at low dose levels. Considering that ingestion of plants that has been contaminated by lead is a possible route that lead reaches man, Cichorium intybus L. plant samples were collected from two distinct sites in Ankara, one is heavily influenced by heavy traffic and the other one distantly located from heavy traffic area were selected and 18 plants in each sites were analyzed by Flame Atomic Absorption Spectrometer. The sensitivity and detection limit of the technique were calculated as 0.239 ug/L and 0.04 mg/L (N=30, k=3), respectively. Accuracy of the method was found as 98.46% with 0.55 % Relative Standard Deviation (RSD). Prior to analyses a calibration curve was plotted and the standard addition technique and salt interference testing were carried out. The mminimum and maximum lead concentrations in high traffic region were found to be 2.3 mg/L to 76 mg/L, respectively. The mean values of lead concentration were calculated as 9.76 ± 6.01 mg/L for the area with low traffic and as 8.30 ± 2.80 mg/L in the area with high traffic. From the statistical analysis, significant differences were not found between the sites with low and heavy traffic influenced sites. The results of our findings revealed that plants from areas away from roads and motor traffic were not free of lead and consumption of these plants will bring high amounts of lead into food chain.