Students' perceptions toward an on-line exam: A case study
Öğrencilerin çevrim içi sınavlara karşı algıları: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 116155
  2. Yazar: FATMA BETÜL ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
oz ÖĞRENCİLERİN ÇEVRİM IÇI SINAVLARA KARŞI ALGILARI : BİR DURUM ÇALIŞMASI ERDEM, Fatma Betül Master, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. İ. Soner YILDIRIM Kasım 2001, 107 sayfa Bu tezin amacı, çevrim içi bir değerlendirme aracı geliştirmek ve öğrencilerin çevrim içi sınav hakkında algılarını araştırmaktır. Bu amaçla, çevrim içi sınavlarda kullanılmak üzere web tabanlı bir araç geliştirilmiştir. Sınav, bilgisayar teknolojileri ile ilgili dersler almakta olan öğrencilere uygulanmıştır. Örneklem, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü (BÖTE) 3. ve 4. sınıfta okuyan 23 öğrenciden oluşmaktadır.Verilerin analizi, öğrencilerin çoğunluğunun, çevrim içi sınavların çevrim içi dersler için uygun olduğunu fakat, klasik yöntemle verilen dersler için uygun olmadığını düşündüğünü göstermiştir. Öğrenciler, sınav heyacanı ve süresi açısından bir fark hissetmemiş fakat klasik sınava gore çevrim içi sınavda daha az konsantre olabildiklerini belirtmişlerdir. Anında verilen geribildirim, Çevrim İçi Değerlendirme Aracının en etkili özelliği olarak sıralanmıştır. Öğrencilerin çoğunluğu, çevrim içi testleri sonrasında da alabileceklerini belirtmişlerdir. Son olarak, Çevrim İçi Değerlendirme Aracının öğrencilerin çevrim içi test konusundaki düşüncelerinde olumlu bir etkisi olmuştur. Anahtar Kelimeler : Çevrim İçi Değerlendirme, Bilgisayar Destekli Değerlendirme, Öğrencinin Çevrim İçi Testi Algılayışı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDENTS' PERCEPTIONS TOWARD AN ON-LINE EXAM: A CASE STUDY ERDEM, Fatma Betül M.S., Department of Computer Education and Instructional Technology Supervisor: Asst. Prof. Dr. İ. Soner YILDIRIM November 2001, 107 pages The purpose of this research was to develop an on-line assessment tool and to investigate students' perceptions about on-line testing. For this purpose, a web-based assessment tool was developed to be used for on-line exams. Accordingly, an on-line exam was administered to a group of students who were taking a summer course on educational software. The sample included 23 3rd and 4th year students from the Computer Education and Instructional Technology Department (CEIT) at the Middle East Technical University (METU). IIIThe analysis of data revealed that most of the students agreed that on-line exams were suitable for on-line courses, but not for traditionally given courses. They felt no difference about their level of excitement and time spent on the exam, however, they were less concentrated on the questions while taking the on-line test. Immediate feedback was ranked the most effective feature of the On-line Assessment Tool. Most of the students replied in a way that they would like to take on-line tests in the future. ı Finally, the On-line Assessment tool had a positive affect on the students' thoughts of on-line testing. Keywords : On-line Assessment, Computer Assisted Assessment, Students' Perception of On-line Testing. IV