Alışılmış bir kalorifer kazanının Tunçbilek linyiti kullanılarak ısıl performans ve emisyon özelliklerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the thermal performance and emission characteristics of a conventional boiler using Tunçbilek lignite
  1. Tez No: 11639
  2. Yazar: ŞENOL BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
IV ALIŞILMIŞ BİR KALORİFER KAZANININ TUNÇBİLEK LİNYİTİ KULLANILARAK ISIL PERFORMANS VE EMİSYON ÖZELLİKLERİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Şenol 8, GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1990 Ülkemizde kentlerde görülen hava kirliliğinin başlıca nedeni dü şük kaliteli linyitlerin, genelde hiçbir yakıt hazırlama işleminden geçirilmeden^ standart dışı tane dağılımında» bu yakıtların yanma özelliğine yapısal yönden uygun olmayan kalorifer kazanlarında, tek niğine uygun olmayan biçimde yak ilgasından kaynaklanmaktadır. Bu ça lışmada ısıtmada kullanılan alışılmış, alev-duman borulu, ızgaralı bir kalorifer kazanının ısıl performans (ısıl verim ve kapasite) ve hava kirletici emisyon özellikleri, Tunçbilek linyiti kullanılarak. deneysel olarak incelenmiştir. Yakma sistemlerinin ekonomik boyutunu tanımlayan ısıl performans ve çevresel etki boyutunu belirleyen emis yon özelliklerinin bilinmesi, ilgili yakıtların daha verimli ve te miz yakılması yönünden tasarım, işletme ve bakım-onarım aşamalarında alınabilecek önlemlerle ilgili yaklaşımlara ışık tutacaktır. Yakma sistemlerinin ekonomik vs çevresel etki yönünden ulaşılabilecek sı nırların belirlenmesi ve bu sistemlerin amaç doğrultusunda en uygun biçimde tasarımı ve işletilmesi ile ilgili bilgiler, ancak bu tür de neysel çalışmalar sonunda sağlanabilmektedir. Bu çalışmada mevcutaraştırma kazan test merkezi, ölçmelere yönelik örnek alma, örnek hazırlama, gaz analiz, veri toplama ve değerlendirme v.b. yönlerden, amaçlanan test programına uygun hale getirilmiştir- öngörülen test programının gerçekleştirilmesi ile ilgili ölçme ve değerlendirme sis tem yapıları ve özellikleri belirlenmiştir. NATO IU-A1RP0LLUT kod no. lu proje bütçesinden sağlanan ölçme sistemleri ve mobil emisyon test laboratuvarı kullanılarak bir araştırma kazanının ısıl performans ve emisyon özellikleri, Tunçbilek linyiti kullanılarak, çeşitli işletme parametreleri göz önünde tutularak, deneysel olarak incelenmiştir. Deney sonuçları tablolar ve grafikler biçiminde gösterilmiş ve irde lenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE THERMAL PERFORMANCE AND EMISSION CHARACTERISTICS OF A CONVENTIONAL BOILER USING TUNÇBİLEK LIGNITE (M.Sc. Thesis) Şenol BAŞKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1990 ABSTRACT The air pollution encountered in the cities of our country results mainly from combustion of low quality lignites. These lignites are non- stendart size, ere subjected to no fuel -preparation processes and are burned inappropriately in boilers which are not suitable to such fuels. This study deals with the experimental investigation of the thermal performance (thermal efficiency and capacity) and air polluting emission characteristics of a conventional, grated boiler using Tunçbiiek lignite. Thermal performance which effects the economies of operators and emission characteristics which effects the impact on environment are essential for determining the design, operation and maintenance criteria for effi cient and clean combustion of fuels. Determination of limitations of economic operation and environmental impact of combustion systems, and optimal design and operation of these systems are possible only if data from experimental studies are available. In this study, an existing boi ler test center has been modified such that sample taking, sample pro- cessingj gas analyses, data acquisation and evaluation, etc. are suitab le fcr the test program carried out. Measurement and evaluation systems have been determined to meet the requirements of the tests. Using the measuring equipment and the mobile emission test laboratory.purchased by NATO TU-A1RP0LLUT project, the thermal and emission characteristics of a test boiler have been investigated experimentaiy for Tunçbiiek lignite. Results of experiments have been presented in the form of tab les and graphs and discussions are given.