Izgaralı kazanlarda yanma odasındaki yapısal değişikliklerin kazan ısıl performans ve emisyon davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of combustion chamber modifications in grate fired boilers on thermal performance and emission behaviour
- Tez No: 21928
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
IV IZGARALI KAZANLARDA YANMA ODASINDAKİ YAPISAL DEĞİŞİKLİKLERİN KAZAN ISIL PERFORMANS VE EMİSYON DAVRANIŞINA ETKİSİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) HÜSEYİN TOPAL. GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1992 ÖZ Ülkemizde büyük kentlerde gözlenen hava kirliliğinin büyük bir bölümü konutlarda kullanılan ısıtma amaçlı yakma sistemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, ısıtmada kullanılan katı yakıtlı ızgaralı kalorifer kazanlarının çeşitli yakıtları nasıl yaktığını, daha temiz ve verimli yakmanın sağlanabilmesi için gerekli olan yapısal ve işletme koşullarındaki değişikliklerin neler olduğunun ortaya konmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Makina Mühendisliği Isıl Güç Laboratuvarında bulunan kazan test merkezinde geniş kapsamlı kazan testleri yapılmıştır. Araştırma çalışmalarında kullanılan ölçme ve değerlendirme sistemleri NATO TU-AIRPOLLUT kod nolu proje bütçesinden sağlanmıştır. Alışılmış ızgaralı kalorifer kazanlarının Yanma odası ve ızgara sistemlerinde yapılan bazı modifikasyonların kazan ısıl verim ve emisyon davranışına etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Bu modifikasyonların kazan ısıl verimlerinin artırılmasında ve yanmadan kaynaklanan emisyonların da azaltılmasında oldukça etken olduğu görülmüştür. Bilim kodu : Enerji (625.05.02) Anahtar kelimeler : Isıl verim, yanma, hava kirliliği, kirletici emisyonlar, modifikasyonlar Sayfa adedi : 206 Tez -yöneticisi : Prof. Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
V INVESTIGATION OF THE EFFECT OF COMBUSTION CHAMBER MODIFICATIONS IN GRATE FIRED BOILERS ON THERMAL PERFORMANCE AND EMISSION BEHAVIOUR (M.Sc. Thesis) Hüseyin TOPAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1992 ABSTRACT Most of the air pollution seen in large cities in Turkey is resulting from combustion systems used for domestic heating. In this work, the grate fired domestic heating boilers are investigated to determine how they burn the different fuels, what modification in boilers and changes in operating condition are to be made for more efficient and clean combustion for this purpose, a large scale boiler tests have been carried at boiler test center available in the“Heat Power Laboratory”of the Mechanical Engineering Department The measurement and data acquisition systems used in this research program have been suplied by The NATO-Science for Stability Program. The effects of some modifications made in combustion chamber and grade system on thermal efficiency and emission behavior of boiler have also been investigated experimentally. The result have shown that these modifications are effective mean for increasing the boiler efficiency and decreasing the emissions considerally. Science code : Energy (625.05.02) Key words : Thermal efficiency, combustion, air pollut, dust emissions, modifications, Page number : 206 Adviser : Prof. Dr. Ali DURMAZ