Karaçomak baraj gölü ve Kabalar göletinde yaşayan Cyrinus carpio (L., 1758)' da çeşitli metotlarla yaş tayini
Age determination of cyprinus carpio (L., 1758) living in Karaçomak dam lake and Kabalar artificial lake by several methods
  1. Tez No: 11654
  2. Yazar: ÖMER SAYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
KARAÇOMAK BARAJ GÖLÜ VE KABALAR GÖLET' İNDE YAŞAYAN CYPRİMJS CAJRPİO (L., 1758) »DA ÇEŞİTLİ METOTLARLA YAŞ TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer SAYLAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 1990 ö Z Karaçomak Baraj Golü ve Kabalar Gölet 'inde yaşayan Cyprinus carpio (L., 1758), Kastamonu ilinin balık ihtiyacının önemli miktarını karşılaması bakımından ekonomik değere sahiptir. Belirtilen- çalışma sahasında bugüne kadar bu türün yaş tayini hakkında herhangi bir araştırmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışmada Mayıs- Aralık 1989 tarihleri arasında yakalanan 66 örnek üzerinde yaş tayini yapılmıştır, örneklerin yaşı; otolit, omur, operkul, pul, dorsal yüzgeç ışını, anal yüzgeç ışını ve suboperkül' leri incelenerek yapılmıştır. Omur, otolit, operkül ve suboperkülde yaş halkaları, binoküler mikroskopta doğrudan incelenmiştir. Pul, iki lam arasına konarak; dorsal ve anal yüzgeç ışınlarından ise enine kesit alınıp preparat yapılarak yaş halkaları okunmuştur. C carpio' nun yaşının belirlenmesinde en uygun kemiksi yapının omur olduğu anlaşılmıştır. Bunu sırasıyla pul, operkulum, otolit, suboperkulum, anal yüzgeç ve dorsal yüzgeç ışını izlemiştir.
Özet (Çeviri)
AGE DETERMINATION OP CYPRINUS CARPIO (L.,1758) LIVING IN KARAÇOMAK DAM LAKE AND KABALAR ARTIFICIAL LAKE BY SEVERAL METHODS (M.Sc. Thesis) Ömer SAYLAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1990 ABSTRACT In Karaçomak Dam Lake and Kabalar Artificial Lake, Çyprinus carpio (L.,1758) has economically got a great value by supplying important quantity of fish demands in Kastamonu. Any study on age determination of this species has not been met so far. In this study the age determination was succeeded on 66 samples caught May 1989 to December 1989. Ages of the samples were determined by studying on otoliths, vertebrae, opercular bones and scales, dorsal fin rays, anal fin rays and subopercular bones. Age annulus on vertebrae, otoliths, opercular bones and subopercular bones were studied directly under binocular microscope. Age annulus of the dorsal and anal fin rays were read on the trans verse sections taken from them and that of the scales by inserting them between two slides. It has been understood that the most useful bony structures in determining the age of C. carpio are vertebrae. They are followed by scales operculum, otolith, suboperculum, anal fin rays and dorsal fin rays in order. 11