Tiyazol ve türleri semi-ampirik metodla toutomerik denge nitrolama kinetiği ve sübstitüdent etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 35281
- Danışmanlar: PROF.DR. D. LALE ZOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bazı tiyazol türevlerinin fîzikokimyasaL özellikleri semi-ampirik yöntemlerle teorik olarak hesaplanmış ve literatürde bulunabilen deneysel verilerle olası paralellik araştırılmıştır. Semi-ampirik hesaplamalarla bulunan ve optimize edilen moleküllerin toplam enerji değerleri, bu moleküllerin deneysel olarak bulunmuş kinetik nitrolama hız sabitleri ile karşılaştırmada, moleküllerin kararlılıklarının saptanmasında, tautomerik dengelerin incelenmesinde ve Hammett Eşitliğinin uygulanmasında kullanılmıştır. Oluşum ışılan, protonlanma enerjileri hesaplamaları ve deneysel olarak bulun muş asitlik sabitleri ile olan paralellik araştırılmasında kullanılmış ve aralarında bir korelasyon bulunmuştur. Teorik olarak hesaplanan yük yoğunlukları proton alma ve elektrofilik sübstitüs- yonun konumlarını saptamada kullanılmış ve deneysel bulgularla paralel olduğu gös terilmiştir. Sınır Orbital Teorisi (FMO) uygulaması olarak hesaplanan moleküllerin HOMO enerjisi ile nitronyum iyonunun LUMO enerji farklarının, nitrolama reaksiyonun kine tik hız sabitleriyle olan uyumu araştırılmış ve tatminkar bir uyum gözlenmiştir. Tiyazol-2-on türevlerinin tautomerik dengeleri hesaplanan toplam enerjiler kullanarak incelenmiş ve dengenin molekül üzerindeki sübstitüentlere göre iki yöne de kaydığı saptanmış ve incelenen sübstitüentlerin karekteristik özellikleri göz önüne alındığnda, bu kaymaların oldukça makul olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work physicochemical properties of some thiazole derivatives were com puted using semi empirical methods and the obtained results were evaluated by searc hing correlation with the experimentally obtained properties. The computed optimized, total energy values of the studied molecules were used to determine the stabilities of the compounds and to search correlation with experi mentally obtained kinetic nitration rates. A good correlation was observed. Those energy values were also used for application of the Hammett Equation. The computed heats of formation were used to calculate protonation energies and a possible correlation between those energies and experimentally obtained acidity constants was searched. The computed change densities were used to determine the protonation and nitra tion position of the studied compounds.An acceptable parallelism between experimen tal results and theoretical results were found. As an application of FMO (Frontier Molecular Orbital) theory the energy diffe rences between HOMO of the studied molecules and LUMO of the nitronium ion we re calculated and a correlation between those calculated values and experimentally ob tained kinetic nitration rates.Were searched a stisfactory correlation was observed. The tautomeric equilibrium of thiazol-2-on were investigated using the computed total energies of the studied compounds. It was found that the equilibrium shifts to both sides depending on the substituent on the molecules and these shifs were found to be quite sensible when the special characteristics of the studied substituents were ta ken into consideration.