Transmisyon çeliği ile martenzitik paslanmaz çeliğin sürtünme kaynağı
Friction welding of a low c steel and martensitic stainless steel
  1. Tez No: 116580
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TRANSMİSYON ÇELİĞİ İLE MARTENZİTİK PASLANMAZ ÇELİĞİN SÜRTÜNME KAYNAĞI Mustafa OZLU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metaî Eğitimi Anabilim Dal 2002, Sayfa: 82 Kaynak, günümüz endüstrisinin bütün dallarına girerek imalatın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin, insanoğlunun varoluşu ile birlikte bazla devam ettiği dünyamızda yeni birleştirme yöntemlerinin de geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Son zamanlarda büyük aşamalar kat etmiş olan sürtünme kaynağı da birçok imalat dalında kullanılmış ve değişik malzemelere uygulanmıştır. Artık oldukça yaygın halde kullanılan sürtünme kaynak sistemi, kullanıldığı yerlere göre diğer kaynak metotları ile de rekabet halindedir. Bir katı hal kaynak yöntemi olarak bilinen sürtünme kaynağı, çeşitli malzemelerin birleştirilmesinde, diğer kaynak yöntemlerine göre daha emniyetli olduğu için tercih edilmektedir. Bu çalışmada, transmisyon çeliği ile martenzitik paslanmaz çeliğin endüstriyel şartlarda sürtünme kaynağı araştırılıp; Bu amaçla sürtünme kaynağı mekanizması, kaynağı etkileyen faktörler, kaynak muayene yöntemleri, sürtünme kaynağı yapılabilen malzemeler, kaynak uygulamaları ve bu parametrelere bağlı olarak kaynak sonuçları incelenmiştir.IV Deneysel çalışmalarda transmisyon çeliği ile martenzitik paslanmaz çelik çifti kullanılmış, deneyler 10-20-30 Mpa'ük basınç değerleri ve 700-1000 (d/dVlık devirlerde yapılmıştır. Kaynak sonrası numunelerin kaynak bölgeleri optik mikroskobi ve SEM ile incelenmiş, oluşan yapılar EDAX ile belirlenirken, Vickers sertlik skalası ile sertlik dağılımı tespit edilmiştir. Yapılan deney çalışmaları sonucunda, transmisyon çeliği ile martenzitik paslanmaz çeliğin endüstriyel şartlarda sürtünme kaynağı ile kaynatüabildiği görülmüş ve çalışma sonuçları dördüncü bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Master Thesis FRICTION WELDING OF A LOW C STEEL AN» MARTENS1TIC STAINLESS STEEL Mustafa ÖZLÜ Fırat University Graduate School Of Serence Metallurgy Education Department 2002, Pa«e:82 Welding is one of the essential production method for all the brancher of industry today. Depending on increasing demands in production, new joining methods have also been required. Friction welding, which has recently improved considerably, has been used in a wide variety of the industrial applications for joining different and various materials. This method is in competition with other joining methods, as a solid state bonding wethod, gives muchwore safe joints it is preferret in welding of different and advanced materials. In this study friction welding of a low C steel with a martensitic stainless steel was investigated. In the study general information and literature research are given in the first three chapters, In the fourth chapter experimental studies and their results are presented. The experiment were performed with two rotational speeds ( 700 and 1000 rpm ) and three different forging pressure: 10-20-30 Mpa. HAZ ( Heat Affected Zones ) of the bonded materials were investigated with optical microscopy and SEM andVI measurements of the hardness distribution of HAZ across the bond interface. The microstructures were determined with ED AX. In the fifth and last chapter, general condusians were given. As a result it was seen that low C steel and martensitic stainless steels would be welded satisfactorily in industrial conditions by means of friction welding.