Toz metal malzemelerin PVD tekniği ile tin kaplaması
Tin coating of powder metal materials by PVD technique
- Tez No: 114568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
TOZ METAL MALZEMELERİN PVD TEKNİĞİ İLE TİN KAPLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KANLIDAĞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Bu çalışmada toz metal malzemelerin PVD (Fiziksel Buhar Çöktürme) yöntemi ile kaplanabilirliği araştırıldı. Toz metal malzemeler ticarî saflıkta Fe ve Cu tozlarından değişik basınçlarda preslenip sinterlenerek elde edildi. Bu malzemelerin kaplanabilirliğini hadde Cu ve transmisyon çeliği ile mukayese edilebilmek amacıyla aynı boyutlardaki hadde Cu ve transmisyon çeliği aynı şartlarda PVD yöntemi ile TİN kaplandı. Kaplama ara yüzeyi optik ve elektron mikroskobunda incelendi. Malzeme içinde element analizi yapılarak toz metal malzemeler ile hadde ürünü malzemeler arasında element miktarında ki değişim belirlendi. Kaplama şartlarına ve malzeme cinsine göre kaplama kalınlığı ölçüldü. Kaplama malzemesi kütlesinin toz metal malzemelerde yüzey pürüzlülüğüne bağlı olarak artan yüzey alanından dolayı daha fazla olduğu görüldü. Bilim kodu : Anahtar Kelimeler : Toz Metal, PVD, Kaplama, TİN Sayfa Adedi : 107 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
11 TİN COATING OF POWDER METAL MATERIALS BY PVD TECHNIQUE (M.Sc. Thesis) Mustafa KANLIDA? GAZt ITNTVFRSTTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this study, the coatabilility of powder metal materials by PVD (Physical Vapour Deposition) technique was invastigated. Commerical Fe and Cu powders were compacted at different pressures and sintered to obtain PM (Powder Metal) parts. PM parts and wrought Cu, and transmisson steel were coated by TiN by using PVD method and coatability of the parts was compared to each other and coating interfaces were invastigated by opticral and scanning electrone microscopes. Element analysis of the samples were made to see the difference between PM and wrought materials. Coating thickness were determined depending on the coating condition, and type of materials. Due to the higher surface roughness on the PM parts, which means larger coating surface area, more coating materials were used compared to wrought samples. Science code Key Words Page number Adviser Powder Metallurgy, PVD, Coating, TiN 107 Assoc. Prof. Dr. Adem KURT