İyonkürenin F-bölgesindeki tabaka iletkenliği
Layer conductivity of the ionospheric F-region
- Tez No: 116581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi İYONKÜRENİN F-BÖLGESİNDEKİ TABAKA İLETKENLİĞİ Şuayp ÖZMEN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 45 Bu tezde, iyonkürenin F-bölgesinin tabaka iletkenlikleri çalışılmıştır. Soğuk plazma için Langevin denklemi çözülerek iletkenliklerin matematiksel ifadeleri elde edildi. Elde edilen bu ifadeler kullanılarak tabaka iletkenliklerinin sayısal değerleri hesaplandı. Tabaka iletkenliklerinin mevsimsel, Güneş lekesi sayısı ve coğrafik enlemle değişimleri hesaplandı. Kış ve ilkbahar aylarındaki tabaka iletkenliklerinin yaz aylarındaki iletkenliklerden daha büyük olduğu görüldü. Güneş lekesinin artmasıyla iletkenlikler artmaktadır. Tabaka iletkenliklerinin değeri ekvatorda maksimumdur. Genel olarak, iletkenlikler arasındaki ilişki Ey^E^E^ şeklinde olduğu tespit edildi. Güneş'in sakin günleri için Exx, Exy ve Eyy iletkenliklerinin saat 12 00 ve 24 00 YZ da aldıkları değerler sırasıyla 7.3, 0.6,10.8 ve 1.2, 0.02,1.8 (mho/m) dir. ANAHTAR KELİMELER : İyonküre, soğuk plazma, tabaka iletkenliği.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis LAYER CONDUCTIVITY OF THE IONOSPHERIC F-REGION Şuayp ÖZMEN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics 2002, Page: 45 In this thesis, the layer conductivities of the ionospheric F-region have been studied. The mathematical expressions of conductivities have been obtained for cold plasma by solving Langevin equation. Numerical values of the layer conductivities have been calculated by using the obtained mathematical expressions. The seasonal, sunspot number and geographic latitudinal variations of the layer conductivities have been calculated. The layer conductivities in the winter and spring months are larger than in the summer months. The layer conductivities increase with the sunspot number. The layer conductivities values is maximum on the equator. Generally the relation between the conductivities are as Syj^E^Exy. For the minimum sunspot numbers, the Xxx. £xy and Eyy values at 12 00 and 24 00 local time are 7.3, 0.6, 10.8 and 1.2, 0.02, 1.8 (mho/m) respectively. KEYWORDS : Ionosphere, cold plasma, layer conductivity.