1,3-dioksalan halkası içeren metakrilat monomer ve polimerlerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Monomer of 1,3-dioxalane ring contain methacrylate with polymers synthesis and characterization
  1. Tez No: 116605
  2. Yazar: ARZU ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİYE İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 1,3-DİOKSALAN HALKASI İÇEREN METAKRİLAT MONOMER VE POLİMERLERİNİN SENTEZİ VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Arzu ÜNAL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 56 Bu çalışmada, (2-siklopentiliden-l,3-dioksalan-4-il) metil metakrilat (SPMMA); (2-siklopentiliden- 5-hidroksimetil-l,3-dioksalan) alkolü ile metakroil klorürün piridin katalizörü yanında kondenzasyon reaksiyonu ile hazırlandı. (2-siklopentiliden-l,3-dioksalan-4-il ) metil metakrilat (poli (SPMMA)) polimeri, (2-siklopentiliden-l,3-dioksalan-4-il-metil metakrilat-ko-stiren) (poli (SPMMA-ko-ST)), (2-siklopentiliden-l,3-dioksalan-4-il-metil metakrilat-ko-akrilonitril) (poli (SPMMA-ko-AN)) kopolimerleri AIBN başlatıcısı kullanılarak 60 °C serbest radikal olarak sentezlendi. Monomer, homopolimer ve kopolimerlerin yapısı İR, İH-NMR, ^C-NMR teknikleriyle karakterize edildi. Homo ve kopolimerlerinin camsı geçiş sıcaklıkları DSC ile tayin edildi. Termal çalışmalar TGA ile yapıldı. Kopolimerizasyondaki monomerlerin reaktiflik oranlan Kelen - Tüdos ve Finemann - Ross metodları kullanılarak belirlendi. Bu yüzden poli(SPMMA-ko-ST) ve poli(SPMMA-ko-AN) kopolimerizasyonları AIBN başlatıcısı ile 1,4 - Dioksan çözücüsünde 60 °C bütün kopolimerler %12'nin altındaki dönüşümlerle yapıldı. 500 °C ye kadar yapılan ısıtma sonucunda degradasyon ürünlerinin; metakrilik asit, siklopentanon, glisidil metakrilat, (2-siklopentiliden-4-hidroksimetil-l,3-dioksalan) bileşiklerinin olduğu tespit edildi. Anahtar Kelimeler : (2-siklopentiliden-l,3-dioksalan-4-il) metil metakrilat, Termal Analiz, Reaktivite Oranları VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF THE PROPERTIES METHACRYLATE MONOMER AND POLYMERS CONTAINING OF 1,3-DIOXALANE Arzu ÜNAL Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies,, Department of Chemistry 2002, Page: 56 In this work, (2-cyclopentylidene-l,3-dioxolane-4-yl) methyl methacrylate (SPMMA) was synthesized in high yield by addition reaction of methacroil chlorur with pyridine as catalyst. Poly(SPMMA), poly(SPMMA-co-St), poly(SPMMA-co-AN) copolymer as synthesized using AIBN as initiator at 60°C by the free radical polymerization. The structures of monomer, poli (SPMMA) and copolymers were determined by IR, ^H-NMR, ^C-NMR, techniques. The glass transition temperature (TGA) and thermal studies of homo polymers and copolymers were measured by DSC-50 and TGA-50 respectively. The monomer reactivity ratious of copolymerization were determined according to the Kelen-Tüdos and Finemann Ross methots. Therefore of poly(SPMMA-co-ST) and poly(SPMMA-co-AN) were prepared in 1,4- dioxane at 60 °C in presence of AIBN. In all cases, the copolymerizations were restricted to below 12 % conversion in order to satisfy the usual copolymerization equation. Total degradation at 500 °C produced lots of volatile product such as the monomer, methacrylic acid, cyclophentanone, glycidiyl methacrylate, (2-cyclopentylidine-4-hydroxymethyl- 1,3-dioxolane) and the others. Key Words : (2-cyclopentylidene-l,3-dioxolane-4-yl) methyl methacrylate, Thermal Analysis, Reactivity Ratious. LX