Tiyazol ve siklobütan halkası içeren yeni bir metakrilamit monomerinin sentezi ve kopolimerizasyonu
Synthesis and copolymerization of a new methacrylamide monomer included thiazole and cyclobutan ring
  1. Tez No: 222905
  2. Yazar: AYŞE DEDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında önce 4-(1-metil-1-mesitil-3-siklobütil)-2-N-1,3-tiyazol-2-il metakrilamit (MCTMA) monomeri sentezlendi ve karakterize edildi. Bu monomerle 2-[(5-metilisoksazol-3-il)amino]-2-okso-etilmetakrilat (IAOEMA) monomerinin 1,4 dioksan çözücüsünde AIBN başlatıcısı ile 65°C±1 sıcaklıkta kopolimerizasyonu gerçekleştirildi ve 1H NMR, 13C NMR ve FTIR teknikleri ile karakterize edildi. 1H NMR analizi ile kopolimerdeki MCTMA ve IAOEMA bileşimi belirlendi. Monomer reaktivite oranları, Kelen-Tüdos (K-T) ve Fineman Ross (F-R) metodlarında kullanılan genel kopolimerizasyon eşitliğine göre hesaplandı. Çeşitli bileşimli kopolimerlerin termal davranışları, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termogravimetrik analiz (TGA) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly 4-(l-methyl-l-mesityl-3-cyclobutyl)-2-N-l,3-thiazole-2-yl methacrylamide (MCTMA) monomer was prepared and characterized. The free radical copolymerization of this monomer with 2-[(5-methylisoxazol-3-yl)amino]-2-oxo-ethyl methacrylate (IAOEMA) was carried out in 1, 4-dioxane solvent by using AIBN initiator at 65 °C ±1 and were characterized by 1H NMR, 13C NMR and FTIR techniques. 1H-NMR analysis was used to determine the molar fractions of MCTMA and IAOEMA in the copolymers. The monomer-reactivity ratios were calculated according to the general copolymerization equation using Kelen-Tüdos (K-T) and Finemann-Ross (F-R) linearization methods. The thermal behaviours of copolymers with various compositions were investigated by differential scanning calorimetry (DSC) and thermogravimetric analysis (TGA).