Başlangıç ve sınır değer problemlerinin seriler yardımı ile çözümleri
The Solutions of the initial and boundary value problems by the series
- Tez No: 116617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAŞLANGIÇ VE SINIR DEĞER PROBLEMLERİNİN SERİLER YARDIMI İLE ÇÖZÜMLERİ Siraç ÇİÇEK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı 2002, Sayfa : 71 Bu çalışmada, lineer ve lineer olmayan adi diferansiyel denklemleri çözmek için nispeten yeni olan ayrıştırma metodunu uyguladık. Bu yaklaşım uygun bir diferansiyel operatörün seçimine dayandırılır, bu operatör adi veya kısmi, lineer veya lineer olmayan, belirli veya stokastik olabilir. Bu metot ayni zamanda indislemeye gerek duymaz ve sonuç olarak ta diğer bir çok yinelemeli metoda göre daha kolay uygulanabilir. Bu metot ile çözüm, terimleri kolayca hesaplanabilen bir yakınsak kuvvet serisi formunda hesaplanır. Aynı zamanda bu çalışmada, lineer ve lineer olmayan Lane-Emden denkleminin çözümü için ayrışım metodu uygun tekil başlangıç şartlan ile uygulandı. Bu yaklaşım teorik ve sayısal olarak birkaç örnek üzerinde tartışıldı. Sayısal sonuçlar, yeni metodun çok hassas ve kolayca uygulanabilir olduğunu gösterildi. ANAHTAR KELİMELER: Tekil başlangıç değer problemleri, Bessel denklemi, Lane- Emden denklemi, Taylor serileri, Frobenius serileri, Adomian ayrışım metodu, Adomian polinomları.
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY Masters Thesis THE SOLUTIONS OF THE INITIAL AND BOUNDARY VALUE PROBLEMS BY THE SERIES Siraç ÇİÇEK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics 2002, Page : 71 In this work, we apply a relatively new decomposition scheme to solve the linear and nonlinear ordinary differential equations. The approach is based on the choice of a suitable differential operator which may be ordinary or partial, linear or nonlinear, deterministic or stochastic. It does not require discretization and consequently of massive computation. In this scheme the solution is performed in the form of a convergent power series with easily computable components. Also in this study, the decomposition method for solving the linear and nonlinear Lane-Emden equation is implemented with appropriate singular initial value problems. The approach is illustrated with few examples in a theoretically and numerically. The numerical results demonstrate that the new method is relatively accurate and easily implemented. KEY WORDS : Singular initial value problems, Bessel equation, Lane-Emden equation, Taylor Series, Frobenius series, Adomian's Decomposition method, Adomian polynomials.