WEDM yönteminde işlem parametrelerinin mikroyapı ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi
The Effects of process parameters on the microstructure and surface roughness in the WEDM process
  1. Tez No: 116625
  2. Yazar: ULAŞ ÇAYDAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET HASÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZEf Yüksek Lisans Tezi WEDM YÖNTEMİNDE İŞLEM PARAMETRELERİNİN MÎKROYAPI ve YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜNE ETKİSİ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı 2002, Sayfa : 92 Son yıllarda, bilim ve teknolojinin hızlı gelişimi, hem malzeme hem de bu malzemelerin ürün hale getirilmesinde kullanılan yöntemlerden beklentileri artırmaktadır, bu çalışmalar doğrultusunda geliştirilen imalat yöntemlerinden biri de (Wire Electro Discharge Machining) tel erozyonla imalat yöntemidir. Tel erozyon, üzerinden yüksek yoğunlukta akım geçirilen bir tel yardımıyla kesme işlemidir. Klasik olmayan imal usulleri arasında yer alan bu yöntemle sert, karmaşık profilli iletken parçaların mikron hassasiyetinde işlenebilmesi mümkündür. Bu çalışmada, tel erozyon yönteminin kesme parametrelerine bağlı olarak malzeme yüzeyinde mikroyapı değişimi ve yüzey pürüzlülüğü incelenmiştir. Kesme işlemlerinde puis süresi, gerilim, sıvı sirkülasyon basıncı ve tel ilerleme hızı değişken olarak alınırken, tabla ilerleme hızı, tel gerginliği, puis ara süresi ve tel çapı sabit olara alınmıştır. Deneylerde 0,25mm çapında pirinç tel kullanılmıştır. Kesme işlemi sonunda elde edilen numunelerin mikroyapıları optik ve SEM mikroskoplarında incelenmiş, mikrosertlik ve yüzey pürüzlülükleri ölçülmüştür. Ayrıca tel aşınması ve malzemelerdeki talaş kaldırma hızı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, farklı özelliklere sahip malzemelerde kesme işlemi sonunda makine elemanlarının çalışma verimleriyle doğrudan ilgili olan yüzey pürüzlülük ve mikro yapı değişimleri, işlem parametrelerine bağlı olarak değiştiği tespit edilmiştir. Bu bakımdan, üretilecek makine elemanından beklenen özelliklere göre uygun parametrelerin seçilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmış, ikinci bölümde elektro-erozyon yönteminin talaş kaldırma mekanizması verilmiş ve başlıca elektro-erozyon yöntemleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde tel erozyon yöntemi ve işlem parametreleri kısaca verilmiş, tel erozyon yönteminin başlıca kullanım alanları tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde yapılan çalışmanın literatürdeki yeri incelenmiştir ve konuyla ilgili çalışmalardan örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde deneysel çalışmanın yöntemi ve deneylere hazırlık aşamaları verilmiştir. Çalışmanın altıncı bölümünde deney sonuçlan tartışılarak yorumlanmış, yedinci ve son bölümde ise deneyler sonunda elde edilen sonuçlar verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tel Erozyon, Mikro yapı, Yüzey Pürüzlülüğü. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF PROCESS PARAMETERS ON THE MICROSTRUCTURE AND SURFACE ROUGHNESS IN THE WEDM PROCESS Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Mechanical Education 2002, Page : 92 Recently, with progress in science and technology, the expections from the processes used in product manufacturing and properties of material have been increased. One of the manufacturing process is also wire electro- discharge machining developed in direction this researchs. The wire electro- discharge machining is a cutting process by a wire passed on electrical current with high intensity. It is possible machining in micron tolerances to hard and complex shape materials by this method that is a non- traditional machining process. In this study, the microstructure variation and surface roughness according to cutting parameters were investigated. In cutting experiments, puis on time, voltage, dielectric fluid circulation pressure and wire feed rate were taken as alternative when table feed rate, wire tension, pulse off time and wire diameter were constant. In experiments brass wire of 0,25 mm diameter were used. In end of cutting operations, the microstructure of specimens were examined by optic and SEM microscopy. The microhardness and surface rougness were measured. In addition, the wear of wire and material removed rate determinated. As a result of study, in end of cutting operations of the materials with different properties, the surface rougness and microstructure variations concerning working performance of machine elements were determinated to changed according to process parameters. From mis view, it was attained to conclusion that suitable parameters must select according to expecting properties. In the first chapter of study, the subject was introduced. In the second chapter, the material removal mechanism was given and severe! electro- discharge machining proceses introduced. In third chapter, wire electro- discharge machining and proceses parameters were given briefly, the area of use presented. In the fourth chapter, the place m literatüre of study was investigated and the some studies were given concerning this subject. In the fifth chapter, the method of experimental study and the preparation phases to experiments were presented. In the sixth chapter, the results were given and discussed. In the seventh and final chapter, general results and recommendations were given. Keywords : Wire Erosion, Microstructure, Surface Roughness. XIII