Tiyosemikarbazon türevi ihtiva eden schiff bazı metal komplekslerinin ratların antioksidant ve amino asit düzeylerine etkilerinin araştırılması
An Investigation of influence of thiosemicarbazone derivative schiff base and its metal complexes on the antioxidants and aminoacids level of rats
- Tez No: 116636
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ TİYOSEMİKARBAZON TÜREVİ İHTİVA EDEN SCHİFF BAZI VE METAL KOMPLEKSLERİNİN RATLARIN ANTİOKSİDAN VE AMİNO ASİT DÜZEYLERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Mustafa KARATEPE Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 67 Bu çalışmada, tiyosemikarbazon türevi tiyazol halkalı Schiff bazı ve Cu(II). Zn(II) metal komplekslerinin deri altına enjeksiyonu ile ratların. eritrosit antioksidan enzim GSH-P\ aktivitesi, lipit peroksidasyonunun derecesini gösteren serum MDA konsantrasyonu, serum antioksidan A, E. C vitaminlerinin düzeyleri, valin, metiyonin. triptofan ve izolösin serbest amino asit konsantrasyonlarına olan etkisi araştırıldı. Deney grupları arasındaki karşılaştırmalarda, eritrosit GSH-Px enzim aktivitesi. serum MDA. A, E vitaminleri ve metiyonin. triptofan, izolösin amino asitlerinin konsantrasyonlarının istatistiksel olarak değiştiği (p < 0.0166), fakat serum selenyum. C vitamini ve valin düzeylerinin değişmediği gözlendi. Sonuç olarak, ölçülen parametreler Cu(L)2'nin oksidatif stres oluşturduğunu. Zn(L)2'nin bir antioksidan gibi davrandığını, ligandın ise kontrol grubuna göre herhangi bir farklılık oluşturmadığını, fakat bütün bileşiklerin serumda çalışılan, valin hariç diğer amino asit düzeylerini etkilediğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Tiyosemikarbazon, Rat. Antioksidan Vitaminler (A. E. C). Amino Asit. Selenyum. GSH-Px. MDA. HPLC
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis AN INVESTIGATION OF THE INFLUENCE OF THIOSEMICARBAZONE DERIVATIVE SCHIFF BASE AND ITS METAL COMPLEXES ON THE ANTIOXIDANTS AND AMINO ACIDS LEVELS OF RATS Mustafa KARATEPE Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies. Department of Chemistry 2002, Page: 67 In this study, the effect of thiosemicarbazone derivative thiazoie ring Schiff base and its Cu(II). Zn(II) metal complexes on the erythrocyte antioxidant enzyme GSH-Px activity and serum MDA concentration which is an indicator of lipid peroxidation, serum antioxidant vitamins A. E. C levels, free amino acids valin, methionin. tryptophan and isoleucine concentrations in serum of rats which is injected subcutaneously were investigated. In the comparision done among groups, it was observed that erythrocyte GSH- Px activity, serum MDA. vitamins A, E and amino acids methionin. tryptophan and isoleucine (p < 0.0166) concentrations were statistically changed, but the serum levels of selenium, vitamin C and valin were not changed. In conclusion, the parameters measured here in show that Cu(L)2 caused a considerable oxidative stress and Zn(L)2 behavied as an antioxidant, no any oxidative stress in ligand was observed compared to control group, but all compounds have effected the free amino acid levels studied, except valin, on the serum. Key Words : Thiosemicarbazone, Rat. Antioxidant Vitamins (A, E. C). Amino Acid. Selenium. GSH-Px, MDA, HPLC