Kalkınmada öncelikli illerden ve diğer illerden üniversite sınavına giren adayların ÖSS ve ÖYS puanlarının karşılaştırılması
The Comparison of student selection and admission tests scores of the candidates from provinces which have priority in development to that of candidates from other provinces
  1. Tez No: 11666
  2. Yazar: NURAY YURDAKONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
KALKINMADA ÖNCELİKLİ İLLERDEN VE Dİ?ER İLLERDEN ÜNİVERSİTE SINAVINA GİREN ADAYLARIN ÖSS VE ÖYS PUANLARININ KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Nuray YURDAKDNAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1990 ÖZ ülkemizde her yıl üniversiteye giriş sınavları yapılmakta ve kontenjanlar sınırlı olduğundan sınavlara katılan adayların büyük çoğunluğu bir yüksek öğrenim programına girme olanağından mahrum kalmaktadır. İki aşamalı yapılan bu giriş sınavları doğal olarak birer sıralama sınavıdır. Dolayısıyla belli bir taban pua nını aşamayan adayların başarısız durumuna düşmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Ancak, başarısızlığını etkileyen faktörler nelerdir ? Kuşkusuz eğitim öğretim alanında öğrencilerin başarısını etkileyen pek çok etkenler vardır. Hemen belirtelim ki bizim amacımız tüm bu etkileri önem de recesine göre sıralamak değildir. Biz bu çalışmamızda»“gerek 1. aşamada (ÖSS) »gerekse 2. aşama (ÖYS) sıralamasında adayların başarısına, lise türlerinin ve ayrıca bu liselerin bulundukları illerin kalkınmışlık düzeyleri ile ilgisi varmıdır.”? sorusuna cevap bulmayı amaçladık. II
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF STUDENT SELECTION AND ADMISSION TESTS SCORES OF THE CANDIDATES FROM PROVINCES WHICH HAVE PRIORITY IN DEVELOPMENT TO THAT OF CANDIDATES FROM OTHER PROVINCES (Master's Degree Thesis) Nuray YURDAKONAR GAZ I UNIVERSITY. INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1990 ABSTRACT In our country, university entrance tests are given each year. As the quotas of the universities are limited, the most part of the candidates are deprived of having a high education. These tests consist of two levels and they it only set up the candidates in order; The failure of the candidates that can't get the base limit seems normal in this position. But, what are the factors effecting the success ? It is obvious that there are many factors effecting the success of the students in education. First of all, we have to mention that, our goal isn't setting up these factors in order of importance. In this study, we 'are looking for an answer to“the relation of the success of the candidates entering the first level (OSS) and the second level (OYS) with the types of the high schools they graduated from and the development of the provinces those schools take part in”. Ill