Pazarlama-çevre ilişkisi ve Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin tüketici olarak çevreye ilgili tutum ve davranışlarını belirlemeye yönelik bir araştırma
Marketing-environment relationship and study to find out as a consumer how the students from Anatolia University behavior and attiude about the environment
- Tez No: 116782
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ PAZARLAMA-ÇEVRE İLİŞKİSİ VE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN TÜKETİCİ OLARAK ÇEVREYLE İLGİLİ TUTUM VE DAVRANIŞLARINI BELİRLEMEYE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA Hülya DURALI İşletme Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos, 2002 Danışman: Doç, Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Günümüzün önemli sorunlarından biri çevre kirliliğidir. Çevre sorunları ve çözümü, yalnızca teknik değil, ekonomik, sosyal ve hukuki yönleriyle bir bütündür. Bunun kavranması ve kirliliğin büyük boyutlara ulaşması insanları, çevreye yönelik sorunlarla ilgilenmeye itmiştir. Son yıllarda tüketicilerin de çevresel problemlere ilgisi artmış, dolayısıyla da bu durum işletmeleri yeni arayışlara yöneltmiş ve yeni pazarlama uygulamaları ortaya çıkmıştır. Tüm bu nedenlerden dolayı çevre ve pazarlama ilişkisi bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bu çerçevede, öncelikle çevre kavramı, çevre sorunları, Türkiye'de çevre ile ilgili yasal düzenleme ve örgütlenme ele alınmış, çevre ve ekonomi ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra çevre ve pazarlama ilişkisi içinde yeni yaklaşımlardan yeşil pazarlama ve sürdürülebilir pazarlama açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak, Anadolu Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak anket çalışması yapılarak, öğrencilerin tüketici olarak çevreye yönelik tutum ve davranışları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II THE ABSTRACT OF THE POSTGRADUATE THESİS MARKETING-ENVIRONMENT RELATIONSHIP AND STUDY TO FIND OUT AS A CONSUMER HOW THE STUDENTS FROM ANATOLIA UNIVERSITY BEHAVİOR AND ATTITUDE ABOUT THE ENVIRONMENT Hülya DURALI Major Branch Business The Institute of Social Sciences The Osmangazi University August, 2002 Advisor: Assc. Prof. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Nowadays, one of the most important problems is environment pollution. Problems deal with environment and their solutions are not only technical but also related with economical, social and legal aspects. To realize the importance of environment and amount of pollution made the people be interested in it. Recent years, consumers have been more interested in environmental problems, so firms concentrated on new types of search, so new types of marketing have been found. Because of all those reasons, the relationship between environment and marketing became a subject to this study. In this frame, preliminarily concept of environment and its problems, legal regulations and being organized have been investigated, and the relationship between environment and economy has been studied. Later, one of the new approaches, green marketing and sustainable marketing, have been tried to explain deal with environment and marketing. Finally, student from Anatolia University have been questioned to find out how they behavior and that they think about the environment as a consumer.