Azerbaycan'daki firmaların finansal sorunlar, çözüm yolları ve Bakü Menkul Kıymetler Borsası'nda üye işletmelerde anket uygulaması
Financial problems and solutions of the firms in Azerbaijan and a survey on businesses quated to Baku stock exchange
  1. Tez No: 116792
  2. Yazar: MÜŞVİG GARAYEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılın sonlarına doğru tüm dünyada sistem farklılıklarının ortadan kalkması, sistem değişikliği yaşayan ülkeler için daha da önem taşımaktadır. Çünkü bu ülkelerin amaçları dünya ekonomisine entegrasyonu gerçekleştirmektir. Böyle bir durumda kurulan işletmeler de bir takım sorunlarla karşı karşıya gelmektedirler. Bunların çoğunluğu makroekonomik sorunlardan kaynaklanmaktadır ki, sorunların çözümü için devletlerin büyük gayret göstermesi gerekmektedir. Bir başka deyişle, şirketlerin karşılaştıkları sorunların bir çoğu makroekonomik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ekonomik gelişmeyi sağlayabilmek için devletin ilk olarak sistemi belirlemesi lazımdır. Sistemi belirledikten sonra, bu sistemin işleyişine uygun olarak bir takım reformların yani yasaların yürürlüğe konulması gerekir ki, böylelikle işletmeler faaliyetlerini yeni belirlenmiş sisteme uygun olarak sürdürebilsinler. Diğer taraftan da ülkede girişimcilik ruhunu teşvik etmek amacıyla yeni yeni oluşan girişimcilere yol göstericilik yapılması gereklidir. Örnek olarak; yeni kurulan işletmelere kuruldukları ilk yıllarda vergi teşviki uygulanması veya uzun vadeli düşük faizli kredi verilmesi gibi. Çalışmanın ilk bölümünde sorunları daha iyi görebilmek amacıyla bir ülke için gerekli olan mali kurumlar ile Azerbaycan'daki mali sistemlerden bahsedilecektir. Buradaki amaç, Azerbaycan'daki finans sektörünü ana hatlarıyla ortaya koymaktır. İkinci bölümde ise işletmelerin karşısına çıkabilecek sorunlara değinilecektir. Bu bölümde esas itibariyle Azerbaycan'daki şirketlerin karşılaştıkları makroekonomik sorunlar anlatılmaktadır. Çünkü diğer sorunların esas kaynağını bunlar oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde ise Azerbaycan'da karşılaşılan sorunlara ne gibi önlemler alınabileceği tartışılacaktır. Burada da esas itibariyle Azerbaycan geçiş dönemi yaşadığı için makroekonomik önlemlere ağırlık verilmesi gerektiği vurgulanacaktır. Son bölümde ise Azerbaycan'da kurulan şirketlerde karşılaşılan sorunlara ne gibi önlemler alınması gerektiği ve Baku Menkul Kıymetler Borsasına üye işletmelere uygulanan anket sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT At the end of 20th century, to get lose economic system differentiations the entire world is important for the countries undergoing economic system change. Because of this, the objective of these countries is to get integrated with the world economy. Under these circumstances, business enterprises come across a set of problems. However, most of these appear from issues in the macroeconomic area. Because of this, the state is to spend great effort on solving economic problems. In other words, business enterprise has been facing macroeconomic problems in the developing countries. In order to develop economy, the state has to determine economic system. After presenting the system, suitable laws and regulations are prepared, so that business enterprise can accordingly carry on new system. On the other side, the state must guide newly emerging entrepreneurs to encourage their spirit on the country. For example, the application of tax incitement for newly establish business enterprise, long term-low interest bank loan etc. In the earlier part of study, in order to take into consideration of problems, it is mention that fiscal institutions for economic system of a country and financial system working in Azerbaijan. In the second part, we referred to financial problems facing with entrepreneurs. In other words, Fiscal problems of firms working in Azerbaijan are described. These problems are the source of the other problems as well. In the third part, it is discussed that precautions which can be taken in order to eliminate these problems. To concentrate on macroeconomic precautions in Azerbaijan living on transition period is emphasized. In the last part, we will try to come up with the problems facing of the companies set up and work in Azerbaijan, with the help of public survey carrying out business enterprises member of Baku Stock Exchange.