Kamu yönetiminde paradigma değişimi
Paradigmatic transformation in the public administration
- Tez No: 116843
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kamu kesimi yönetiminde meydana gelen değişimleri, kamu yönetiminin çevresinde meydana gelen değişimlerle ilişkilendirerek incelemektir. Kamu yönetimindeki değişimin boyutu, paradigmatik nitelikte olup olmadığı, değişime yolaçan çevresel faktörler ve yeni kamu yönetimi anlayışının yeni toplumsal yapıyla ilişkisi konusu ele alınmıştır. Çalışma giriş, sonuç ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel dönüşüm dönemleri olarak kabul edilen, tarım ve sanayi toplumlarının geçirdiği aşamalar ve bunların yönetime etkisi ele alınmış ve geleneksel yönetimin özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde sanayi ötesi toplum aşamasına ilişkin görüşlere yer verilmiş ve değişime yol açan belli başlı unsurlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, yeni kamu yönetimi anlayışı bağlamında, örgütsel yapıdaki ve sorumluluk sitemindeki değişimler ile yeni yönetim tekniklerinin kamu yönetimine yansıması tartışılmıştır. Çalışmada, yeni anlayış ve tekniklerle ilgili olarak, ülkelerdeki uygulamalara yer yer değinilmişse de, daha çok konunun teorik ve kavramsal düzeyde incelenmesine ağırlık verilmiştir. Ülkemizle ilgili olarak, yeni yönetim anlayışı çerçevesinde son zamanlarda uygulamaya konulan üst kurulların yapı ve işleyişleri üzerinde durulmuştur. Varılan sonuç, toplumların teknolojik, ekonomik, kültürel, sosyal ve zihinsel yapılarıyla kamu yönetimleri arasında uyumsuzlukların olması uzun vadede mümkün değildir. Kamu yönetimi ile toplumsal yapılar arasında karşılıklı bir ilişki kaçınılmazdır. Geçmişteki büyük değişimlerin her biri, devleti, kurumlarını, sorumluluklarını ve bu sorumlulukları yerine getirmedeki araçları yeniden şekillendirmiştir. Bu, hiç kuşkusuz yeni toplumsal dönüşüm için de geçerlidir. Yeni toplumsal devrim, en az geçmiş devrimler kadar, yönetimi paradigmatik nitelikte değiştirmiştir ve değiştirmektedir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to analyse changes in public sector management in the context of wider transformations in its environment. The emergence of new public management reflects changes in society. Whether this shift in Public Administration constitutes a paradigm change is also addressed in the thesis. In the first chapter of the thesis, characteristics of administration in agricultural and industrial societies are reviewed. The second chapter deals with arguments related to post-industrial society, while the third chapter discusses the impact of new management techniques on public management. The study concentrates on theoretical and conceptual aspects of new public management, though some implementations of new public management in various countries are also examined. In the Turkish case, boards are discussed as an example in new public management. The main finding of the research is that there is a mutual interaction between public management and social structures. New social revolution has resulted in paradigmatic transformations in public management. VII