Yeni kamu yönetimi düşüncesinde devletin etkinleştirilmesi
  1. Tez No: 159288
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
440 ÖZET Bu çalışmada, Yeni Kamu Yönetimi (YKY) düşüncesi çerçevesinde devletin özelikle kamu hizmeti sunumunda ve kamu yönetiminin örgütlenmesinde etkinleştirilmesi konusu ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu çerçevede öncelikle kamu yönetimi düşüncesi genel olarak ele alınmış, bu süreçte yönetim düşüncesinin ortaya çıkışıyla ilgili gelişmeler de dikkate alınarak, bu alanda yaşanan gelişmelerin genel seyri özetlenmiştir. Yönetim düşüncesinden kamu yönetim düşüncesine geçiş konusu üzerinde özellikle durulmuş, kamu yönetimi modelleri ve kamu yönetimini incelemede kullanılan başlıca yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde soruna etkinlik açısından yaklaşılmış ve özellikle liberal tezin devletin etkinleştirilmesi konusunda ortaya koyduğu yaklaşımlar incelenmiştir. Bu bölümde öncelikli olarak etkinlik, verimlilik gibi kavramlar incelenerek soruna kavramsal bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın en kapsamlı kısmı olan üçüncü bölümde ise doğrudan Yeni Kamu Yönetimi düşüncesinin devletin etkinleştirilmesi konusundaki bakış açısı incelenmiştir. Bu çerçevede kamu sektöründe paradigma değişimi doğrultusunda ortaya çıkan Yeni Kamu Yönetimi düşüncesi oldukça ayrıntılı bir şekilde ortaya konmuştur. Bu konuda teoriyi uygulamaya aktaran ülkelerden örnekler verilmiştir. Bu düşüncesinin kapsamında değerlendirilen yönetişim, yerelleşme, küreselleşme, fordizm, yeni sağ ve kamu yönetiminin geleceği gibi konular ayrıntılı bir şekilde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonuç bölümünde Yeni Kamu Yönetimi düşüncesinin tüm dünyada ve ülkemizde mevcut durumu değerlendirilmiş, bu alanda gelecekte olabilecek gelişmeler konusunda ortaya konulan görüşler incelenmiş ve kamu yönetimi biliminin geleceği hususunda öngörülerde bulunulmuştur. Ayrıca bu gelişmelerle ülkemizdeki gelişmeler arasında bağ kurularak, Yeni Kamu Yönetimi düşüncesinden ülkemizde yapılacak kamu yönetimi reformları için nasıl yararlanılabileceği konusunda görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
441 ABSTRACT In this study, the subject of“making the government more effective according! to the New Public Management concept”was studied. Generally, public administration theory was evaluated by taking new managerial developments into consideration. In this perspective, the transformation from basic management thought to the public management thougt, the models of public administration, the major approaches to examine public of ition from management thought to public management thought, models of public administration, the major approaches to examine public administration were evaluated. In the second chapter, basic concepts related to this study such as effectiveness, productivity, activity etc. were defined. In addition, major liberal theories abaut effectiveness were discussed. In the third chapter of study which is the most comprehensive part of study, directly New Public Management's views about effective government was examined. In this process, paradigmatic transformations in public management accordingt to New Public Management theory were examined in details. In addition, some implementations of New Public Management theroy in some countries which practices theory are examined. And also some subjects, like governance, local governments and subsidiartiy, globalazition and public management reforms, fordizm, postfordizm, new right and the future of public management were discussed in this chapter. In the final chapter, current situation of the New Public Management theroy in the world and Turkey was evaluated. Some predictions were made about this issue. The major finding of this study is that Turkey should start public administration reforms as soon as possible in order to take advantages of new public management concept.