Üretim işletmelerinde kapasite planlama sorunlarının incelenmesi
Investigation of issues of capacity planning in production
- Tez No: 116845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Kapasite planlama, yeterli üretim yada iş kapasitesi (makineler, ala, personel yetenekleri ve çalışma saatleri, stoklar, araçlar vs.) ile doğru zamanda doğru miktarı sağlayabilmektir. Bu nedenle kaynaklardan faydalanma optimize edilmelidir. Yapılmış olan bu çalışmada işletmeler içinde üretim yönetiminin, üretim yönetiminin içinde de kapasite planlamanın ne ifade ettiği, nasıl gerçekleştiği, sorunlar ve uygulamada ne gibi zorluklarla karşılaşıldığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın Dördüncü Bölümüne kadar olan bölümlerinde konu teorik olarak incelenip, yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış süreli ve süresiz yayılar ile internet kaynaklarından yararlanılmıştır. Son bölümde ise buraya kadar anlatılanların nasıl gerçekleştiği, bir firma üzerinde çalışılarak, bu firmalardaki üretim, planlama ve kapasite ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Kapasite planlama ayrıca, müşterilerden gelen talepler ile servis ve üretim noktalarında, kapasiteyi dengelemek için kapasite kararlan, analizleri ve değerlendirmelerini de içermektedir. Bu nedenle, optimal bir kapasite planlama için bilgi akışlarının çok büyük bir önemi vardır. Kapasite planlama metotları endüstrilere göre farklılık göstermesine rağmen, birçok açıdan benzerlilikleri vardır. Bu metotlar, gerçek sonuçlan ve problem bölgelerini denetleyerek haftalık, aylık, mevsimlik yada yıllık plan yapılmasını mümkün kılmaktadır. Özetle; kapasite planlama, tedarikçiler ile koordinasyonu sağlamlaştırmayı, işletme için kullanıma hazır bir yapı ve kaynakların planlanmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Capacity Planning have sufficient production or service capacity (machines, space, staff skills and hours, stocks, vehicles etc) to be able to supply the right quantity at the right time. Thus must optimise the utilisation of resources. Why is Capacity Planning important? If you need to convince yourself or your management of the importance of capacity planning, and justify the time and cost involved, consider the following. User dissatisfaction: Without proper planning, performance is likely to suffer at peak loads. Users may be forced to wait an excessive amount of time, this can result in lost business. Productivity decrease: If your systems can not handle, productivity will suffer. Budgetary constraints: In many cases, when capacity is reached, or performance is suffering, replacing or improving hardware or software is often the answer. With proper capacity planning, upgrades can be budgeted ahead of time. Stability: By identifying potential problem areas and capacity limitations, stability problems can be avoided, or at the very least predicted. Capacity planning involves which is the evaluation of capacity, analysis and decisions to balance capacity at a production or service point with demand from customers. Therefore, information flows are very important for optimal capacity planning. Capacity planning methods vary according by industry or service yet many of the principles are similar. These will enable you to plan production for a week, a month, a season or a year, monitoring actual results and highlighting problem areas. In conclusion; capacity planning provides an operational framework and ensures the coordination of supplies and scheduling of resources.