Hall higman tipi teoremler II
Hall Higman type theorems II
- Tez No: 11686
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
HALL-HÎGMAN TÎPÎ TEOREMLER-II (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim GÜNALTILI GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1990 ÖZ Bu çalışmada T. R. Berger ' in“Hall-Higman Type Theorems, II”başlıklı makalesi incelenmiştir I 1] Bu makalede, Nilpotent gruplar için K = GF(r) (r > 1 asal sayı) üzerindeki bütün minimal modüllerin bir tam sınıflandırması elde edilmiştir. r bir asal sayı olmak üzere K = GF(r) bir cisim, H nilpotent, V sadık indirgenmez K [H] -modül, g, V üze rinde singüler olmayan simplektik bilineer form ve H, g formunu sabit bıraksın. Bu durumda H nın yapısı tam ola rak belirlenmiştir. V simplektik ilkel K [H].'-modül olduğu zaman H nın V üzerindeki temsili belirlenmiştir. Bu tezde, Berger' in yukarıda sözü edilen çalışmala rını ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde ifade ettik. Bir çok noktaları açıklığa kavuşturduk ve boşlukları doldur duk. T.R. Berger minimal modül tanımındaki bir şartın gereksiz olduğunu daha önce göstermiştir. Biz bu durumu da elementer bir şekilde gösterdik. ıı
Özet (Çeviri)
HALL-HIGMAN TYPE THEOREMS -II (M.Sc. Thesis) İhrahim GÜNALTILI GAZt. UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1990 ABSTRACT In this work, we studied the paper of T.R. Berger entitled“Hall-Higman type theorems, II”[ 1] In this paper, we obtain a complete classification of all minimal modules over K = GF(r) for nilpotent groups (r > 1 a prime). Suppose K =¦ GF(r). is a field for a prime r;uH is nilpotent; V is a faithful irreducible K[ H] -module; g is a non-singuler symplectic bilinear form upon V and H fixes the form g. In this case, the structure of H is determined completely. It's representation upon V is described when V is symplectic primitive K [H] -mo dule. In this thesis, we have prepared a detailed and readable account of the above mentioned works of Berger; we have clarified many points and filled in many gaps. T.R. Berger had shown before that one of the condition in the definition of a minimal module was unnecessary we have also shown this in elementary way. 1X1