Türkiye'de sosyal değerlerin aşınması ve kültür sömürgeciliği
In Turkey the corription of social values and cultural colonialism
- Tez No: 116889
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda sosyal değerlerin aşınması ve kültür sömürgeciliği konusu Türkiye açısından ve genel olarak değerlendirilmiştir. Sosyal değerler topluma kimlik kazandırdığından kültür sömürgeciliğine karşı en büyük engeli teşkil eder. Bu nedenle sömürgeci milletler, öncelikle sosyal değerleri hedef alırlar. Sosyal bütünlüğün sağlanması ve millî varlığın devamı ortak değer sisteminin muhafazası ile mümkündür. Yapılan çalışmamızda sosyal değerlerin aşınması, sosyal değer şekilleri ve kültür sömürgeciliği üzerinde durulmuş, değerlerin aşınmasında eğitimin etkisi, kültürümüzün şekillenmesinde değerlerin rolü ve Türkiye'nin kültürel gelişim süreci incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Değerler, Kültür, Sömürgecilik
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the corruption of social values and cultural colonialism were evaluated from Turkey's point of view and in general. As social values identify the society, they form the greatest obstacle against cultural colonialism. For that reason, colonial nations target the social values- precisely. The continuity of national sovereignty and social order can only be implemented by protecting the common values system. Here, we have studied the problems concerning the corruption of social values, forms of social values and cultural colonialism. Also, we have examined the effect of education on corrupting of values, the role of values on forming our culture and cultural development period of Turkey. THE KEY NOTIONS: Social Values, Culture, Colonialism.