Okul müdürünün öğretmenleri güdüleme rollerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 116920
  2. Yazar: NAİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BATTAL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okulu müdürlerinin, öğretmenleri güdüleme rollerim gerçekleştirme düzeylerini öğretmen ve müdür görüşleriyle ortaya çıkarmak, araştırmanın bulgularına dayanarak önerilerde bulunmaktır. Araştırmada“Motivasyon Anketi”adlı anket, veri toplama aracı olarak kullanıldı. Anket 71 maddedir ve Likert ölçeği tipindedir. Araştırmanın evrenini, Tokat il merkezindeki ilköğretim okullarında çalışan öğretmenler ve okul müdürleri oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde okulların bulundukları sosyo ekonomik çevre dikkate alınmış ve 195 öğretmen, 23 müdür anketi cevaplandırmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde, Ortalama, Uyum İyiliği Testi (Goodness of fit test), Man Whitney U, Kuruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır: 1. İlköğretim okulu öğretmenlerinin görüşleri incelendiğinde okul müdürlerinin kendilerini motive etmelerine yönelik aktiviteleri genellikle her zaman ve çoğu zaman yerine getirdikleri görüşünde olmaları, onların müdürlerini değerlendirme yaklaşımlarınn pozitif değerler taşımaktadır. 2. Müdürlerin görüşleri incelendiğinde öğretmenleri motive etmeye yönelik aktiviteleri genellikle her zaman yaptıklarını dile getirdikleri görülmektedir. 3. Öğretmenlerin ve müdürlerin görüşlerine göre, ha iki görüş ortalamaları yüksek olmasına rağmen, öğretmenlerin görüşleri müdürlerinkinden daha düşük düzeydedir. " f. ^\X&ĞF&\m 4. Öğretmenlerin görüşlerinde onların cinsiyetlerine, yaşlarına ve kademelerine göre anlamlı bir fark yoktur. 5. Müdürlerin yaşa göre görüşleri incelendiğinde, 46 yaş ve yukarısı gurubunda anlamlı bir fark görülmektedir. Bu yaş grubunun araç-gereç ve fiziki şartlarının uygunluğu alt boyutunda diğer yaş gruplarına göre daha olumsuz düşündüğü ortaya çıkmıştır. 6. İlköğretim okulu müdürlerinin kıdem göre görüşleri incelendiğinde kıdem grupları arasında müdürlerin birbirine yakın görüşte oldukları ve güdüleme rollerini her zaman düzeyinde gerçekleştirdikleri saptanmıştır. 7. İlköğretim okulu öğretmenlerinin, okul müdürlerinin güdüleyici davranışları gösterme derecelerine yönelik görüşleri onların çalıştıkları okulun sosyo ekonomik durumuna göre önemli bir fark göstermektedir. Sosyo ekonomik yönden orta düzeyde bulunan okulda çalışan öğretmenler hem üst düzey hem de alt düzeyde çalışan öğretmelerle görüş ayrılığı içindedirler. Orta düzeyde bulunan okullarda çalışan öğretmenler öğretmene yardıma olma, araç-gereç ve fiziki şartların uygunluğu Alt boyutunda diğer düzeylere göre daha olumsuz düşünmektedir. 8. Okulların Sosyo ekonomik duruma göre müdürlerin görüşleri incelendiğinde üst düzey, orta düzey, alt düzey, müdürlerinin görüşlerinde anlamlı ir fark görülmemektedir. Her düzey okul müdürlerinin birbirine yalan görüşte olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study is to determine the level of verify of that the Elementary Training School principals' teacher motivation roles and to offer some suggestions basis of the study. İn this study,“Motivation questionaire”was used that the data of the study was collected The questionaire has 71 items in Likert type. The population of the study includes all elementary schools teacher and principals working in the city of Tokat. The sample is choosen according to the three different socio-economic school districts. 195 teachers and 23 principals answers the motivation questionaire. in order to analyze the data collected in the study. ^Several statistical techniques had been used such as mean, goodness of fit test, Man Whitney U,Kruskal Wallis test. After analyzing data the following findings have been reached: 1. The Elementary Training School teachers views has been evaluated, the school principals teachers motivation activities are performed by the school teachars always and usually. This shows that the teachers estimate the principals positive. 2. The school principals views has been evaluated. According to the principals they always motive the teachers.3. According to the teachers and the principals views. Although both views averages are high. The teachers views are lower level than the principals. 4. There isn't significant difference the teachers views according to their sexes, their ages and levels. 5. When the principals' views are evaluated according to their ages,.There is a significant difference over the 46 ages. This group consider more negatively about instrument and phsical conditional. 6. When the principals' views are evaluated according to their priority. There isn't significant difference between groups. 7. There is a significant difference between the perceptions of the teachers working in different socio-economic school districts. The motivating behaviors of the principals had been evaluated more negatively by the teachers who are working at middle socio economic school district than the teachers who are working lower and higher socio economic school districts. This group consider more negatively about help, instrument and phsical conditional. 8. When the principals' views are evaluated. According to socio-economic school district. There isn't a significant difference between group. 4.