İlaç pazarlamasında problemler
- Tez No: 116921
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİR ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
135 ÖZET Pazarlama bilimi hayatımızın her alanında kendine bir yer bulmuştur. Birçok alanda olduğundan daha farklı şekilde sağlık alanında, direkt olarak kazanç amacından öte, insana yönelik olarak yapılan bir hizmetten söz edebiliriz. Durum böyle olunca da, sağlık alanında doktor tarafından gerçekleştirilen teşhis ve tedavi ile ilgili işlemler dışında kalan büyük bir bölüm faaliyetler topluluğu; ilaç üretimi ve bunun hastaya ulaşıncaya kadar geçen aşamalarından oluşmaktadır. Çalışmamızda, işte ilacın üretim aşamalarından, son hedef kitle olan hastaya kadarki süreç içerisinde izlediği yolda doktor, eczacı, hasta üçgeninde, ilaca karşı güven sorgulanmaya çalışılmıştır. Bu süreç içerisinde; doktorun ne kadar ilaca, eczacının ne kadar doktor ve ilaca, hastanın ise ne düzeyde doktor, eczacı ve ilaca güven duymakta oldukları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca tespit edilen güvensizliklerin ana noktasını teşkil eden, ilaç üretimi, ilacın miadlandırılması ve fiyatlandırılması hususlarının neye göre belirlendiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ama bu konularda net olacak sonuçlar elde edilememiştir. Bu durum da doktor, eczacı ve hasta açısından tedavide önemli bir unsur olan tedaviye olan inancı olumsuz olarak etkilemektedir. Bununla beraber, üretici firmaların pazarda belli bir pay alabilmek için ilacı öneren/tercih eden doktor ve eczacıya promosyona yönelik yapmış olduğu çalışmalar neticesinde onları etki altında bırakarak, tercihlerini o yönde etkiliyor olmaları, tedavideki güvem zedeleyici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
136 ABSTRACT Marketing takes part in every area of our life. Differently than all other areas Health Sector gives services directly to human beyond the aim of profit merely. Except medical cure made by doctors, health services mainly include the stages starting from production of medicine to the stage of conveying medicine to the patients. But the main question is reliability of medicine in all stages on doctors, pharmacists and patients. In this study, the reliability of medicine on doctors, the reliability of medicine together with doctors on pharmacist, and the reliability of medicine, doctor as well as pharmacist on patients are investigated. On the other hand, the criterion about how to fix period and price of medicine which is the main point of unreliability is investigated in this study. Unfortunately certain results are not obtained in the work. This situation affects negatively the belief to the cure, which is very important in medical care, from the view of doctor, pharmacist and patient. In addition to all of these, the work of production firms for promotion advertising the medicine to doctors and pharmacists in order to get a share from the market plays an important role on unreliability in the medical care.