Okulöncesi eğitimi öğretmenliği öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerilerinin gelişiminin incelenmesi
The examination of the development of the creative thinking skills of the students in the preschool teacher training program
  1. Tez No: 116982
  2. Yazar: DUYGU ÇETİNGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VESİLE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Okulöncesi Eğitimi Öğretmenliği öğrencilerinin yaratıcılık düzeyleri (akıcılık, esneklik, özgünlük) ve bu düzeylerle öğrencilerin yaşları, mezun oldukları lise türü, okulöncesi eğitim durumları, anne-baba meslekleri, anne- baba eğitimleri, bulundukları sınıf düzeyi arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Okulöncesi Eğitimi Anabilin Dalında öğrenim gören 116 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın verileri öğrenci Tanıtım Formu ve Torrance Yaratıcı Düşünme Testi (Sözel A formu) ile toplanmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde ortalama, Standart sapma, Frekans, Yüzde, t Testi, Varyans analizi, Scheffe Testi ve LSD Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin yaratıcılık düzeyleri (akıcılık, esneklik, özgünlük) belirlenmiştir. Öğrencilerin yaşlarının ve okulöncesi eğitim durumlarının yaratıcı düşünmenin düzeylerinden akıcılıkta ve esneklikte önemli farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin bulundukları sınıfa göre yaratıcılıklarının akıcılık, esneklik ve özgünlük düzeylerinde önemli farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Öğrencilerin yaratıcı düşünmelerinin akıcılık, esneklik, özgünlük düzeylerinin mezun oldukları lise türüne, anne-baba mesleklerine, anne-baba eğitimlerine göre önemli farklılıklar göstermediği saptanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to study the relationship between the creativity levels (in terms of fluency, flexibility and originality) of the preschool teacher training students and their ages, the types of high schools they have graduated from, their status concerning preschool education, their parents' occupations, their parents' education and their class level at the university. The research was conducted on 116 students attending the Preschool Education Program of The Faculty of Education at Dokuz Eylül University. The data of the research were collected through Student Identification Form, Torrance Creative Thinking Test (Oral Form A). Arithmetic Mean. Standard Deviation, Frequency, Percentage, t-Test, Analysis of Variance, Schefle' Test and LSD Test were employed to analyze the data of the research. The creativity levels (in terms of fluency, flexibility and originality) of the students were determined through the research. The research has discerned that the fluency and flexibility of students' creative thinking vary significantly in terms of their ages and preschool education status. The fluency, flexibility and originality of students' creative thinking vary significantly in terms of their class levels at the university. It has also been found out that the fluency, flexibility and originality of students' creative thinking do not vary significantly in terms of the types of high schools they have graduated from, their parents' education and occupations.