İlköğretim öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörler
Factors affecting the success of students attending primary school
  1. Tez No: 116999
  2. Yazar: NURDA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırmada Balıkesir İl Merkezindeki İlköğretim Öğrencilerinin Başarılarını Etkileyen Faktörleri tespit etmeyi amaçlanmaktadır* Araştırma için hazırlanan 46 maddelik anket, 2001-2002 öğretim yılında Balıkesir il merkezindeki 3 özel, 11 resmi ilköğretim okulu 8. sınıfındaki 200 öğrenciye uygulanmıştır. SPSS Analizi sonucu anketin güvenilirliliği 0.93 bulunmuştur. Veriler aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde frekansı halinde tablolaştırılmıştır. SPSS Analizi sonucunda 5 faktör ortaya çıkmıştır 1) Öğretmen ve öğrenci 2) Aile ortamı 3) Öğrenme ortamı 4) Öğrenme olanakları 5) Dışsal olanaklar Verilen yanıtların ilköğretim öğrencilerinin cinsiyet, okul türü, anne ve babalarının öğrenim durumlarına, anne ve babalarının meleklerine, ailelerinin gelir durumuna, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Yabancı Dil dersleri başarı durumlarıma göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. vAraştırmamızdaki öğrenciler; - Cinsiyetlerine göre“Öğretmen ve Öğrenci”,“Aile Ortamı”.“Öğrenme Ortamı”,“Öğrenme Olanakları”,“Dışsal Olanaklar”, - Okul türüne göre“Dışsal Olanaklar”, - Annelerinin öğrenim düzeyine göre“Aile Ortamı”,“Öğrenme Olanakları”,“Dışsal Olanaklar”, - Babalarının öğrenim düzeyine göre“Aile Ortamı”,“Öğrenme Ortamı”,“Dışsal Olanaklar”, - Annelerinin mesleğine göre“Dışsal Olanaklar”, - Babalarının mesleğine göre“Dışsal Olanaklar”, - Aylık gelir durumuna göre“Dışsal Olanaklar”, - Türkçe dersi başarı durumuna göre“Aile Ortamı”,“Dışsal Olanaklar”, - Matematik dersi başarı durumuna göre“Aile Ortamı”,“Dışsal Olanaklar”, - Fen Bilgisi dersi başarı durumuna göre“Öğretmen ve Öğrenci”,“Aile Ortamı”,“Dışsal Olanaklar”, - Yabancı Dil dersi başarı durumuna göre“Dışsal Olanaklar”faktörlerine anlamlı derecede farklı yanıtlar vermişlerdir. Sosyal Bilgiler dersi başarı durumuna göre faktörlerle ilgili ortalamaları arsında farkın önemli olmadığı görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is aimed to find out the influences of students' success at elementary education in the city centre of Balıkesir in this research. A questionnaire which has 46 questions is prepared has been applied to 200 students who are in grade eight who are from 3 private schools', 11 state elementary education schools' in 2001-2002 Education Year. The reliability of the questionnaire is found out as 0.93 by SPSS's analysis. All results are classified as arithmetical average, standard digression. At the end of SPSS's analysis five factors were found out: 1. Teacher and students, 2. Family atmosphere, 3. Learning atmosphere, 4. Learning opportunities, 5. External opportunities. In all answers, elementary schools' students' gender, type of school, parents' education, income, ability, and students' success in Turkish, Maths, Social Science, Science, foreign language have been searched whether they indicate considerably different or not. VIIAccording their gender According to type of school According to parents' education level According to fathers' education level According to fathers' profession According to mothers' profession According to monthly income 'Teacher and students', 'Family atmosphere' 'Learning atmosphere' 'Learning opportunities' 'External opportunities' 'External opportunities' 'Family atmosphere' 'Learning opportunities' 'External opportunities' 'Family atmosphere' 'Learning opportunities' 'External opportunities' 'External opportunities' 'External opportunities' 'External opportunities' According to success in Turkish lesson 'Family atmosphere' 'External opportunities' According to success in Maths lesson 'Family atmosphere' 'External opportunities' According to success in Science lesson 'Teacher and students' 'Family atmosphere' 'External opportunities' According to success in foreign lesson 'External opportunities' According to success in Social Science lesson no important differences are observed between these factors VIII