İşbirlikli öğrenme yönteminin anadili (Türkçe) eğitimine katkısı
- Tez No: 117020
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İlköğretim 4. sınıf Türkçe eğitiminde işbirlikli öğrenme yönteminin geleneksel öğretime göre etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada, dil kullanımım önceleyen işlevsel bir anadili eğitimi gibi kavramlar dilbilimsel açıdan betimlenmiştir. Araştırma öncesinde, ilköğretim 4. sınıf izlencesi hazırlanmış, her iki grupta bu izlenceye göre uygulama yapılmıştır. Araştırmada okuma eğitimi odak alınmış, okuma etkinlikleri, konuşma, yazma, dinleme etkinlikleriyle birlikte yapılmıştır. Araştırmada, işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubunun“okuduğunu anlama başarısı”ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubunun“okuduğunu anlama başarsı”arasında deney grubu lehine olumlu farklar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this investigition the effectivenes of cooperative learning methots comperad to traditional teaching methots of Tukish (native language) education in fourth class in primary school searched. In this investigition functional native language teaching on takenas the base. With this pupose, some consepts such as language, native language, native language acquisition were described by this point of view. Before investigation fourth class schedule was prepared and put into practice in both two groups. In the investigition teaching reading is focused and practiced with talking, writing, and listening activities. The differens occured in favor of reading comprehesion test groupthat cooperative learning is used comparison with reading comprehesion test group that traditional teaching methots is used. VI