Büro otomasyonu ve okul otomasyon sistemleri
School and office automation systems
  1. Tez No: 117129
  2. Yazar: SELAMİ ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde ülke ekonomilerinin dünya ekonomisiyle bütünleşmesi, yani dünyanın tek bir pazarda entegre olmasıyla örgütler küresel bir rekabet ortamına girmiştir, örgütler bu ortamda faaliyetlerini sürdürebilmek için ise, bilgi üretme, yönetme ve dağıtma konusunda yardıma ihtiyaç duymuştur. Bu durum, doğru bilgiyi sağlayacak ve dağıtacak bir sistem ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Bu da büro sistemidir. Büro sistemleri örgütlerde bilginin sağlanmasında ve dağıtılmasında büyük rol üstlenmektedir. Bilgi sisteminin ana görevi her seviyede çalışan personele karar verirken destek olmaktır. Bilgi sistemi ihtiyacı olanlara gerekli bilgiyi hızlı, doğru ve kapsamlı, uygun formatta ve minimum kaynak kullanarak sunmalıdır. Bilgi üretme işlevini yerine getirme amacıyla büroda, çeşitli kaynaklardan veriler toplanır, depolanır, gözden geçirilir ve diğer bilgilerle karşılaştırılarak kontrol edilir. Büro otomasyonu bir bilgisayar yazılımını, iletişim ağını, iletişim protokolünü, metin işleme yazılımını, yazıcı birimini, faksimile aygıtlarını, grafik monitörlerini, çizicileri, görüntü işleme birimlerini vb.'lerini içerebilir. Bunlar yardımıyla verim olabildiğince artmış olur. Büro otomasyonunun ana amacı, bir büronun üstlendiği rutin ve yönetsel tüm işlerin bilgisayar destekli ve etkili bir şekilde yürütülmesi, yani etkili ve verimli bir hizmet sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Today states' economies are merging world's economy. In an other world, world's economy is getting globalization. Therefore now the organizations are in a global competitive environment. Organizations need help in production, management and distribution of information to continue their activities in this environment. So this situation creats the need for a system, which can provide and distribute true information, is the office system. Office systems play important role in providing and distribution of information in organizations. The main function of information system is to support any level personnel, while making decision. The information system should provide quickly the necessary information quickly in a true and appropriate from by using minimum resource for those who need. In order to produce information in the office data are collected from different source, stored controled by camparing with other information. The aim of this study is to evaluate office automation metots is that recently being used widespread metot in system approach and also to realize office automation by taking into consideration Microsoft's software. In accordance with this aim, in the first chapter of the study, the basic terms, which are related to information and information's systems, are examined. In the second chapter of the is study, office automation systems and sup systems of office automation are examined. In the third chapter of this study, an application software is developed for institution in which data are used and processed intensively.