SAS sistem ile büro otomasyonu ve otomasyon uygulama örneği
- Tez No: 63115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Büro otomasyonunda ortaya çıkan sorunların paket programlarla veya programlama dilleri kullanarak çözümlenmesinde, önemli güçlüklerle karşılaşılmıştır. Bu güçlükleri aşmak amacıyla araştırmacılar sistem yazılımlarına yönelmişlerdin Paket programların kullanılması özellikle dinamik yapıya sahip kurumlarda ve ülkemiz gibi mevzuatın sık değiştiği ülkelerde ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bir çok büroda kullanılmakta olan paket programların değişen koşullar altında yeni ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle kullanılmaz durumda olduğu görülmektedir. Büro otomasyonunda ortaya çıkan sorunların çeşitliliği ve Çözümlerindeki güçlük dereceleri dikkate alındığında, dinamik bir yapı içerisinde bu sorunların herhangi bir bilgisayar dili ile çözümlenmesi ideal olarak mümkün görülse de uygulamada gerçekleştirilememektedir. Her şeyden önce yine sorunların çeşitliliği ve güçlük dereceleri dikkate alındığında bir veya daha çok sayıda profesyonel programcının bürolarda görevlendirilmesi gerekmektedir ki bu durum bir çok büro için otomasyona geçişte veya otomasyonun nimetlerinden yararlanmada bir engel oluşturmaktadır. Yukarıdaki özetlendiği gibi büro otomasyonun da yaygın kullanılan iki yöntemin önemli dezavantajı bulunmaktadır. Sistem yaklaşımının benimsenmesiyle bu dezavantajlardan kurtulmak mümkün görülmektedir. SAS sistemi paket program ve programlama dili kavramlarını bir araya getiren bir sistemdir. Otomasyonda gerekli tüm çözümler için sistemin paket programlarından veya programlama dilinden yararlanmak mümkün olmaktadır. Bir başka değişle, bir çok gereksinimin karşılanmasında sistem içerisindeki hazır paket programların kullanılması yeterli olmakta, özel bir gereksinimi karşılama durumunda ise sistemin programlama dilinden kolaylıkla yararlanılmaktadır.Tezin önemi, SAS sisteminin yaygın kullanılan iki yönteme karşılık etkinliğini ortaya çıkararak tüm bürolarda otomasyonun kolay ve ekonomik bir biçimde kullanılmasına yardımcı olmaktır. Tezin ikinci bir önemi, SAS dilinin tanıtılması ve uygulama programlarının verilerek ileride SAS konusunda çalışma yapacaklara uygun örnekler hazırlamaktır.Tezin yazılma tarihi itibariyle SAS sistem ile ilgili olarak yabancı literatürde 300 'ü aşkın kitap ve sayılamayacak kadar özgün makale bulunmakla birlikte, bu konuda basılmış Türkçe hiç bir kaynağın bulunmaması önemli bir noksanlık olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Major difficulties are being encountered when office automation problems are tried to be solved by the present two common methods. One of these methods is to use package programs which is constantly begin observed as an inefficient method to meet the needs of organizations in regerd to the comlexity of the needs arising in the organizations especially in dynamic and changing enviroments. The second metod is to employ professional programmers which may not be efficient for most organizations and may be costly timewise as well. SAS system is introduced as an efficient method of office automation which makes use of rich SAS package programs and provides SAS language to solve peciluar problems which are not dealt with the package programs. The efficiency of SAS system in office otomation has been demostrated by a real office automation example currently begin used at the Faculty of Commercial and Tourism Education, Gazi University, Ankara, Turkey.