Dünya ve Türkiye'deki çevre yönetim sistemleri
Environmental management systems in world and in Turkey
  1. Tez No: 117130
  2. Yazar: ZERRİN LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
194 ÖZET Türkiye hızlı ve dinamik bir kalkınma ve toplumsal değişmenin izlendiği bir ülkedir. Türkiye'nin en önemli yapısal özelliği, geleneksel yapıdan modern yapıya geçmekte oluşu, teknolojiden yaşam biçimine değin her alanda etkili bir toplumsal yapının izlerinin görülmesidir. Her değişim sürecinin belli sıkıntıları beraberinde getirmesi doğaldır. Türkiye'de çevre konusunda karşılaşılan sıkıntıların başında gelen çevre yönetimi ve planlamasında, uygulamada ortaya çıkan ciddi sorunların çözümlenmesi, ancak kurumsal, idari ve hukuki yapıdaki eksikliklerin giderilmesi ve çağdaş anlayışa uygun yeni düzenlemelerin yapılması ile mümkün olacaktır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de çevre yönetimi için uygun örgütsel seçeneklerin ortaya konulmasıdır. Bu kapsmda, Türkiye'de çevreyle ilgili mevcut kurumsal ve yasal yapının açık bir biçimde ortaya konulması ve belli çevresel işlevler bakımından çözümlenmesinin yapılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki çevresel kurumlar ve düzenlemelerdeki boşluklar, görev, yetki, sorumluluk çakışmaları ve çatışmaları ele alınarak önce Türkiye'de çevre yönetiminin bugün içinde bulunduğu durumun bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılmış, Avrupa Birliği Ülkeleri ile OECD Ülkelerindeki çevre yönetiminin ve çevrenin korunması için örgütlenmenin gelişimi ve yaşamı üzerinde durulmuş, son olarak da Türkiye için önerilen çevre yönetimi örgüt modelinin gerekçeli açıklaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
195 SUMMARY Turkey is a country which, high and dynamic development and social variation can be observed. Most important structural property of Turkey is its' transmission from traditional to modern structure, and the signs of change in every field from technology to life style. It is natural that all the development periods brings some difficulties. The problems that are faced at the field of environment are mostly about environmental management, planning and application. To solve these serious problems it is essential to develop institutional, administrative and legal solutions and to make appropriate new arrangements that will be suitable to contemporary. The purpose of the study is to bring up appropriate organizational options for environmental management. In this scope, Turkey's current institutional and legal structure has been brought up and from applicational point of view some analysis has to be done. Within this thesis by evaluation of the gaps and mission responsiability, authority overlaps in environmental establishments and arrangements it is tried to observe the Turkey's situation in environmental management today. It is focused on the organization development for environmental management and environmental protection in EU and OECD countries. Finally the explanation has been done for the foresighted environmental management organization. tssss* ft) u»uv£