I. Dünya Savaşı sonrası Türk Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan mezalimi
Greek cruelty after first world war era during Turkish liberation struggle
  1. Tez No: 117131
  2. Yazar: MURAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
¦W » £ I OZET Birinci Dünya Savaşı sonrası Anadolu'yu istilaya kalkışan Yunanlılar, Batı ve Trakya Bölgelerinde Türk halkını yok etmeye yönelik insanlık dışı, akıl almaz eylemlerde bulunmuşlardır. Yunanlıların, Megola idea emelini gerçekleştirmek uğruna giriştikleri bu eylemler, Anadolu'da binlerce masum Türk insanının hayatım kaybetmesine, birçok insanın işkence, yaralama ve tecavüzlere maruz kalmasına ve hesap edilemeyecek maddi zararlara yol açmıştır. Bu işgalin Türk halkı üzerindeki etkisi uzun yıllar sürmüş ve Anadolu bu haksız işgalin izlerini hafızasından silememiştir. Anadolu'daki sözünü ettiğimiz bu mezalimi konu eden tezimiz üç bölüm ve ilave olarak giriş, sonuç ve değerlendirme kısımlarından oluşmaktadır. Birinci Bölümünde, Yunanlıların Anadolu'da Türk halkına karşı yaptıkları eylemlerin hangi kavramla adlandırılacağı üzerinde durulmuştur. Soykırım, tehcir, mezalim, katliam, savaş suçu kavranılan irdelenecek, aralarındaki farklar ortaya konulmuştur. Ayrıca, uluslararası sözleşme ve hukukta, yapılan bu fiillerin hangi kavram altında tasnif edildiği araştırılmıştır. İkinci Bölümde, Yunanlıların kökenlerinin nereye dayandığı tarihsel değişim içinde tespit edilmiştir. Daha sonra da Türk -Yunan ilişkileri, yine tarihsel olarak kronolojik sıra takip edilerek, özet olarak verilmiştir. Böylece, bu süreç içerisinde yılların birikimiyle oluşan karşılıklı duygu, niyet, siyasi ve askeri amaçlar gün ışığına çıkarılmıştır. Üçüncü Bölümde, Yunanlıların 1919-1922 yıllan arasında Anadolu'da Türk ve Müslüman halka karşı giriştikleri gaddarca ve insanlık dışı eylemler anlatılmıştır. Bu işlenen suçlar, kendi içinde katliam ve öldürme olayları, gasp, işkence ve yaralama, ırza geçme olarak ayrı ayrı tasnif edilerek anlatılmıştır. Milli mücadele dönemi Yunan mezalimini ibret verici bir şekilde resmi belgeleriyle, fotoğraflarıyla ortaya koyan bu çalışma yakın tarihimizin acı olaylarını öğrenmek isteyenlere bir kaynak olmasını ümit etmekteyim.
Özet (Çeviri)
SUMMARY tll^ijl Greeks who invaded the Anatolia after the First World War, done unbelievably inhuman actions in order to terminate Turks in the Western Anatolia and Thrace Regions. Many Turks had either died, tortured, injured or had been raped, and many losses the value of which could not be calculated had taken place as a result of these actions in the various Regions of Anatolia, which Greeks had done to realize their dream of Megola Idea. Negative effects of this invasion had lasted many years upon the Turks and they could not easily forget the memory this unjust invasion. The study consists of three main parts other than introduction, conclusion and evaluation. In the first part of the thesis, it is explained under which concept the brutal actions done by Greeks stand. The concepts of genocide, exile, mass crime, massacre and war crime is evaluated and differences are described, and the actions done in Anatolia debated to find out under which term they are classified in international agreements and law. In the second part, the roots of the Greeks is searched in the light of historical process. Then, the Greek-Turkish relations are summarized in chronological order which will enable us to understand the mutual feelings, intentions, political and military objectives. In the third part, the crimes and inhuman actions took place against Turks in Anatolia between the years 1919-1922 are explained. These crimes are categorized under three main groups as massacre; torture, injuries and plunders; rapes. This thesis is intended to be an academic source with the official documents and pictures of Greek massacre during the salvation period, for those who wants to learn the tragic and grievous events of our current history.