Çocuk ve genç işgücüne yönelik sosyal politikalar
Social policies for child and young labour
- Tez No: 117161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÇOCUK VE GENÇ İŞGÜCÜNE YÖNELİK SOSYAL POLİTİKALAR Barış YORULMAZ Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yener ŞİŞMAN Çocuklar ve gençler yüzyıllardır çalışma yaşamının içinde yer almaktadır. Günümüzde ise çalışan çocuk ve gençlerin sayısı 250 milyonunun üzerindedir. Toplumların geleceği olan çocuklar ve gençler, erken yaşlarda çalışma yaşamının ağır ve tehlikeli koşullarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da önemli bir sosyal sorun haline dönüşmektedir. Bu nedenle de 19. yüzyılın başlarında ilk sosyal politika önlemleri çocuk ve genç işgücünü korumaya yönelik olarak geliştirilmiştir ve günümüzde de geliştirilmeye devam edilmektedir. Başta Uluslararası Çalışma Örgütü olmak üzere, konu ile ilgili bir çok kurum ve kuruluş çocuk ve genç işgücünün çalışma yaşamından uzaklaştırılması için çalışmalarım sürdürmekte ve uluslararası ilke ve normlar belirlemektedir. Bu çalışmanın amacı; Dünya'da ve Türkiye'de çocuk ve genç işgücünün varolan durumlarım ve sorunlarını saptamak, sorunların ortadan kaldırılması için çocuk ve genç işgücüne yönelik sosyal politikaları belirlemek ve bu sosyal politikaları da eleştirel bir yaklaşımla ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, çocuk ve genç işgücünün çalışma yasanıma girişi ve yeri, çalıştırılma nedenleri, Dünya' daki durumu, çocuk ve genç istihdamıyla oluşan sorunlar ve bu sorunlara karşı geliştirilen uluslararası standartlar ve uygulanması amaçlanan sosyal politika tedbirleri incelenmiştir. İkinci bölümünde ise, çalışan çocuk ve gençlerin Türkiye'deki çalıştırılma nedenleri, niceliksel ve niteliksel özellikleri ortaya konulmuş ve çocuk ve genç işgücünü korumaya yönelik hukuksal ve kurumsal düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Many children and teenagers have been included in working life for ages. Today the number of working children and teenagers is over 250 million. These children who are the futures of the societies come face to face with dangerous and overwhelming conditions of working life, in their early years and it is an important social problem. That's why, in early 19th century, the first social policy precautions have been developed to protect the child labour and young labour and it's still being improved today. Many foundations and institutions in the field, espcially International Labour Organisation have been working to take away the young and child labour from the working life and have stated international principles and norms. The aim of this study is to identify the existing conditions and problems of the child and young labour in Turkey and in the world, to determine social policies for child and young labour in order to remove the problems to bring up these policies in a critical approach. In the first part of the study, the introduction and position of the child and young labour, causes of their working, their conditions in the world, the problems that compose with the employment of child and teenagers and international standarts and social policy precoutions to apply for these problems have been examined. And in the second part, the causes of childrens' and teenagers' working, legal and institutional arrangements whose quantitative and qualitative features have been composed and which aim to protect child and young labour, in Turkey, have been examined.