Türkiye'de konut finansmanında alternatif öneri olarak kooperatif ipotek bankası
Cooperative mortage bank sa alternative proposition at residence financing in Turkey
- Tez No: 117166
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURCAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ülkemiz için konut önemli ve edinimi güç olan bir tüketim malıdır. Bugün gelişmiş ülkelerde bulunan konut edinim yollarını incelediğimizde, bütün bireylerin kullanabileceği yerleşmiş bazı sistemler uygulandığı görülmektedir. Ancak, ülkemizde konut edinmek isteyen bireylerin yararlanabileceği tek bir yol bulunmaktadır. O da kendi birikimleridir. Günümüzde dünya genelinde uygulanan 4 tip konut finansman sistemi vardır. Bunlar sırasıyla Doğrudan Finansman Sistemi, Mukavele Sistemi, Mevduat Finansman Sistemi ve İpotek Bankası Sistemi 'dir. Bu dört sisteminde çalışma prensipleri birbirinden farklıdır. Örneğin doğrudan finansman ve mukavele sistemleri daha çok gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak kullanılmasına karşın, doğrudan finansman sisteminde kişi konut edinmek üzere gereksinimi olan fonu kendisi ile aile ve yakın çevresindeki kişilerden temin ederken, mukavele sisteminde konut edinmek isteyen kişiler, bankada belli bir dönem tasarruflarını biriktirdikten sonra konut edinmek için gereksinimleri olan fonu almaya hak kazanırlar. Mevduat finansman sisteminde ise, reel faiz ile mevduat toplayıp, toplanan bu fon fazlalıklarını gereksinimi olan kişilere aktarması şeklinde gerçekleşmekte ve enflasyon kaygısı olmayan gelişmiş ülkelerde uygulanmaktadır. Yapılan bu çalışmamızda en son finansman sistemi olan ipotek bankacılığına değinilmiş ve bu sistemin ülkemizde işlerliği tartışılmıştır. Genel olarak ipotek bankası modeli enflasyonun belirsiz olduğu ülkelerde değişik faiz alternatifleriyle sunulduğunda başarıya ulaşmış bir finansman sistemidir. Ülkemiz için önerdiğimiz ipotek bankasının gelişmiş ülkelerde uygulanan örneklerinden farkı, mevduat toplama yetkisidir. Gelişmiş ülkelerde ipotek bankaları mevduat toplamazlar. Aksine finansman temin ederler. Ülkemiz gibi enflasyonist ülkelerde konut edineceklere gereksinim duydukları finansmanı sağlayabilmek için kaynağa gereksinim vardır. İpotek bankalarına mevduat toplama yetkisinin verilmesi ve toplanan bu mevduatlara serbest piyasada oluşan faiz oranlarının 1-2 puan üstünde reel faiz verilmesi, faiz gelirlerinin gelir vergisinden istisna tutulması ve bunun gibi kolaylıkların gösterilmesi eldeki kıt kaynakları ve yastık altında kalan paraları bankaya çekerek hem ekonomiye yeni bir katkı sağlayacak hem de konut edinmek isteyenleri tasarrufa yöneltecektir. Konut kooperatifleri dar ve orta gelirli kişilerin gereksinimlerini gidermek üzere biraraya geldikleri ve konutu daha ucuza fiyatlandırdıkları, amacı içinde kâr olgusu olmayan bir tüzel kişiliktir. Kooperatif ipotek bankası modeliyle amaçlan ortak olan bu kooperatifler bir araya getirilerek ülkemizde çok pahalı bir finansman aracı olan parayı daha uygun koşullarla sağlayacak ve gereksinim içindeki konut kooperatiflerine kullandıracaktır. Kooperatif ipotek bankacılığının uygulanabilmesi için, ülkemizde yapılması gereken yasal değişikliklerin neler olduğu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing is an important consumer goods for our country. When we look through the systems that provide homes in the developed countries. It seems that some specific methods are being used to produce homes that all individuals can we by providing financial loans. But there is only way available for home owner can afford in Turkey. It is their own savings. In today's world, four different financial ways are available when we think worldwide. These are as following Direct Route, Contractual Route, Deposit Financing System, Mortgage Banking. These systems work on a different basis, each of which is different from each other. For example, through the direct route and contract routes are used widely in the developed countries, while the individual provides money from his own family, parents or relatives in direct route, they have right to use the money in the bank at the end of this period where they saved for a spesific period in contract route. In deposit financing system by collecting money from the savings accounts and money from real interests, then the supplies can be transferred to the individuals who are in need for funds and this system is very effective in countries where are no fear of inflation. In our thesis, we have mentioned about mortgage bankings, being the latest financial system and how this route will work in our country was discussed. Generally speaking, mortgage banking has been successful by using different interest rates in countries where the rate of inflation is unexpected. The system we offered for mortgage banking is that the power to collect fund in the system used as an example in the developed countries. Mortgage banking doesn't collect money in developed countries, to the contracy the provide money. In the countries such as our country source to the individuals who need housing. We can do this by setting the mortgage banking collect funds, by offering one-two more points interest rates in the free market, by exepting the income from taxes and offering advantages by attracting the money put under pillows, the poor sources on hand. Our aim here is not only to provide money to the economy but also to direct the individuals who are interested in buying homes to save. Housing cooperatives are corporate bodies that narrow and medium income individuals formed, got together for the purpose of reducing the cost of housing without the aim of making easy money. By bringing these cooperatives of the same purpose together under cooperative mortgage banking. They will allow this high cost money to be used by the cooperatives with suitable conditions. After all, it was explained what legal changes to be made for the cooperative mortgage banking.