Etkinlik ölçümünde veri zarflama analizi ve Türkiye'de faaliyet gösteren aracı kurumlara ilişkin uygulama
Data envelopment analysis in efficiency measurement and an application towards brokerage in action in Turkey
  1. Tez No: 117167
  2. Yazar: İLKER ÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ETKİNLİK ÖLÇÜMÜNDE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ VE TÜRKİYE'DE FAALİYET GÖSTEREN ARACI KURUMLARA İLİŞKİN BİR UYGULAMA İlker ÇAKAR İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAŞAR Türkiye'de son yıllarda, aracı kurumların gelişim süreci farklı boyutlara ulaşmış, rekabet ve buna bağlı olarak etkinlik kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Dolayısıyla bu durum, aracı kurumların etkinlik düzeylerinin ve etkinsizliğe karşı alınabilecek önlemlere referans teşkil edecek sonuçların araştırılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada da, Türkiye'de faaliyet gösteren aracı kurumların etkinlik düzeylerinin, veri zarflama analizi kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Veri zarflama analizi, çok sayıda girdi ve çıktının bulunmasından dolayı karar birimlerinin etkinliklerinin ölçülmesinin güç olduğu durumlarda kullanılan, matematiksel programlama tabanlı, parametrik olmayan bir etkinlik ölçüm yöntemidir. Çalışmada, 2000 yılı sonu itibarıyla faaliyette bulunan 118 aracı kurum içinden seçilen 18 aracı kurumun 1997, 1998, 1999 ve 2000 yılları için faaliyetlerine yönelik toplam etkinlikleri ölçülmüş, etkin olan ve etkin olmayanlar tespit edilerek, referans alacakları niceliksel değerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In recent years, development process of brokerage firms has reached different dimensions in Turkey. Competition, and efficiency for that matter, has started to gain importance. Consequently, it has necessary to search efficiency levels of brokerage firms and results that will help to develop the measures taken against inefficiency. In this study, the aim is to determine efficiency levels of brokerage firms in Turkey using the data envelopment analysis. Data envelopment analysis is a non-parametric mathematical programming based efficiency measurement method for measuring efficiency of decision making units where the presence of multiple inputs and outputs makes effficiency measurement difficult. In the study, 18 sample brokerage firms chosen among 118 firms in action as of the year 2000 have been analyzed. Their total efficiency towards their activities in 1997, 1998, 1999, 2000 has been measured and the efficient and inefficient ones have been distinguished. Finally a set of numerical values has been determined.